REKLAMA

WIDEO: Wigilia Niewidomych i przyjaciół 2019

W sobotę w sali bankietowej Astoria w Końskich odbyła się uroczysta wigilia dla członków i przyjaciół Polskiego Związku Niewidomych. Były kolędy, mnóstwo życzeń i odznaczenia dla osób służących pomocą.

REKLAMA

Wśród licznie zaproszonych gości był Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZN Mirosław Szymczyk, wiceprezes Izabela Wałęga, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej Grzegorz Wilk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszula Przygodzka, radna Rady Miejskiej Barbara Galant oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury i Sportu w Stąporkowie Katarzyna Sorn.

REKLAMA

Zebranych przywitała Prezes koneckiego Koła PZN Bogumiła Lewandowska. Następnie ksiądz proboszcz Stanisław Nowak odprawił krótką modlitwę w której zawarł życzenia bożonarodzeniowe.

Oprawę muzyczną wieczerzy przygotowali chórzyści z parafii św. Barbary w Nieświniu. Był wśród nich Marcin Świat z Krasnej który od urodzenia jest niewidomym -„Leżałem w inkubatorze, respiratorze. Za dużo dali tlenu i od tego spaliły się siatkówki. Mam odwarstwione siatkówki.[…] Ja to praktycznie przyzwyczaiłem się do tego ale mam znajomego który mając 11 czy 12 lat stracił wzrok i jemu jest się ciężko z tym pogodzić”. Marcin pomimo swojej ułomności skończył szkołę średnią i znalazł zatrudnienie w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Końskich. Rozwija swoje zainteresowania. Umie doskonale poruszać się po mieście  – „ W czasie wolnym to jakąś książkę czytam, dużo muzyki słucham, trochę w świecie internetu. […] Mam białą laskę która daje mi sygnał gdzie mam iść. Po wiosce to sam chodzę, są chodniki wyremontowane”.  Jednak na swojej drodze napotyka jeszcze pewne utrudnienia – „Chodzi tu o to żeby zrobili jakieś światła koło zakładu żebym mógł sobie przechodzić na drugi przystanek bo jest tu bardzo duży ruch”.

Chórzyści z parafii św. Barbary w Nieświniu

Marcin razem z chórem i scholą z Nieświnia zaśpiewali tradycyjne kolędy, zapomniane pastorałki oraz współczesne rozważania o Bożym Narodzeniu.

Po koncercie i wspólnym kolędowaniu, życzenia świąteczne złożyli zaproszeni goście. Następnie prezes wraz z wiceprezes PZN okręgu świętokrzyskiego wręczyli odznaczenia dla nowych przyjaciół niewidomych – Danucie Kucewicz oraz Andrzejowi Kudłaczowi. Specjalne podziękowanie otrzymali również chórzyści którzy zawsze chętnie śpiewają na tego typu wydarzeniach.

Po wręczeniu dyplomów wszyscy uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem. Wigilia Polskiego Związku Niewidomych to już tradycja w Końskich. Zorganizowana została przez koło PZN Końskie oraz Zakład Aktywności Zawodowej. Jest to jedna z niewielu okazji aby wszyscy członkowie koła wraz z rodzinami i przyjaciółmi mogli się spotkać przy jednym stole, porozmawiać i miło spędzić czas.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “WIDEO: Wigilia Niewidomych i przyjaciół 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *