REKLAMA

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w powiecie koneckim [wideo, zdjęcia]

W telegraficznym skrócie przedstawiamy co dziś będzie się działo w związku z orkiestrowym graniem w naszym powiecie. 

REKLAMA

Wolontariuszy powinniśmy spotkać niemal we wszystkich gminach, choć funkcjonują tylko trzy sztaby: w Końskich, Radoszycach i Stąporkowie. Jednak konecczanie pojawią się na ulicach miejscowości graniczących z ich gminą. W stolicy powiatu zarejestrowała się największa liczba wolontariuszy. – „Spotkamy ich w Końskich, ale nie tylko w Końskich. Z naszego sztabu nr 949 spotkamy ich w Lipie, Fałkowie, Kazanowie, Modliszewicach, Miedzierzy, w Rogowie. Będzie ich kwestowało około 115, ale do każdego patrolu dołączamy jeszcze niezarejestrowanych wolontariuszy.” – mówi nam szef koneckiego sztabu, Krzysztof Kowalski.

Od godziny 9.00 w Domu Kultury przy Mieszka I-go można rejestrować się do bazy dawców szpiku kostnego. O 16 czekają nas koncerty zespółów: #Cookie oraz Tata i Koledzy. Pomiędzy nimi odbędą się licytacje gadżetów, tortu pana Waligórskiego, a także sprzedaż garażowej płyty bandu TiK. O 20 tradycyjne światełko do nieba.

REKLAMA

W Radoszycach wolontariuszy spotkamy głównie pod kościołami. Na 10.45 zaplanowano happening na skwerze tej miejscowości, który połączony będzie z kwestowaniem. Od 16 w gminnej hali sportowej wielki finał z występami muzycznymi i pokazami sztuk walki. Tutaj nie będzie licytacji, a loteria fantowa.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już w Stąporkowie. Od wczoraj trwa tam turniej halowej piłki nożnej, z którego dochód przekazany będzie na konto fundacji Jurka Owsiaka. Dalsza część turnieju będzie mieć miejsce dzisiaj. Od 17 finał w Miejsko Gminnym Domu Kultury podczas którego zagra między innymi Marek Werens. Nie zabraknie licytacji i światełka do nieba.

WOŚP 2

Hasło 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to „Mierzymy wysoko”, a pieniądze zbierane będą na zakup urządzeń na oddziały pediatryczne. O tym jak wielką robotę WOŚP zrobił dla koneckiego szpitala opowiedział nam jego dyrektor.

„Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy starała się od początku wspomagać konecki szpital w sprzęcie. Korzystały z tego głównie oddziały noworodkowe, pediatryczne. Dzięki temu mogliśmy diagnozować pacjentów np. z chorobami przewodu pokarmowego czy podawać leki w sposób precyzyjny przez pompy infuzyjne. Tego nie można przeliczyć. Ten sprzęt i ta działalność uratowała życie wielu dzieciom, które u nas się rodziły i które były leczone na oddziale dziecięcym. Ta pomoc Orkiestry jest bezcenna.” – mówi dyrektor szpitala im. św. Łukasza w Końskich, a zarazem ordynator Oddziału Pediatrycznego Wojciech Przybylski.

Drugim celem tegorocznej zbiórki jest zapewnienie godnej opieki medycznej seniorów.

„To jest potrzeba wynikająca z efektu demograficznego. Ci ludzie są samotni, ciężko chorzy, wymagają zazwyczaj leczenia nie tylko domowego, a brak jest oddziałów geriatrycznych.” – podkreśla dyrektor Przybylski.

Jak zwykle w WOŚP zaangażuje się miejscowa Policja. Jej pracownicy apelują by nie kwestować samotnie. Funkcjonariusze będą także sprawdzać czy zbiórki prowadzone są przez uprawnione osoby. Jak powiedziała nam rzecznik koneckiej policji Izabela Supernat w tym roku organizacja ta zwróci też baczniejszą uwagę na seniorów, chcąc uniknąć np. nasilenia się przestępstw metodą „na wnuczka”. Starsi mogą bowiem aż nadto zaufać ludziom podszywającym się pod wolontariuszy. Zachęcamy wszystkich Państwa do wspierania akcji.

WOŚP

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *