REKLAMA

Wielka patriotka Stefania Kuleta skończyła dziś sto lat! [wideo, zdjęcia]

Stefania Kuleta z domu Stoińska to siostra kapitana Jana Stoińskiego, niezwykle zasłużonego dla Konecczyzny partyzanta. W sobotę ta kochająca ojczyznę patriotka skończyła sto lat! Pani Stefania w swoje urodziny została mianowana na stopień kapitana. Od przedstawicieli Wojska Polskiego otrzymała ona także pamiątkowy medal. 

REKLAMA

Na urodzinach stulatków z naszą kamerą gościmy kilka razy w roku. Do tej pory jednak nie spotkaliśmy seniora w tak dobrej formie fizycznej oraz psychicznej –„Moje życie nie było tak łatwe. Okupacja i wszędzie się działało. Załatwiałam wiele spraw, brat na mnie polegał bardzo, a gdzie mnie wysłał to wiedział, że niezawodnie będzie to załatwione. Zginął zdradzony przez kolegę i zastrzelony w Końskich w Dzień Wszystkich Świętych” – tak jubilatka wspominała swoją działalność partyzancką.

W 1966 roku zamordowany został mąż pani Stefanii Kulety – Franciszek. Wspólnie wychowali trójkę dzieci, a jubilatka doczekała się także siódemki wnucząt, szóstki prawnucząt i jednego praprawnuka. Jubilatka miała cztery siostry oraz brata – wspomnianego już kapitana Jana Stoińskiego. Pani Stefania wciąż jest w pełni samodzielna – sama sobie sprząta, gotuje, zajmuje się grządkami w ogródku. Oczywiście w każdej sytuacji może liczyć na pomoc dużej rodziny. Podczas II Wojny Światowej była łączniczką, zajmowała się także dostarczaniem przesyłek. Potem działała w Związku Kombatantów i Rezerwistów Wojska Polskiego, a inni jego członkowie byli w sobotę uczestnikami jej imprezy urodzinowej, która odbyła się w Restauracji Śródmiejska w Końskich. Pani Stefania urodziła się w Radoszycach, ale po wojnie mieszkała już cały czas w Końskich. W imieniu władz gminy Radoszyce najlepsze życzenia przekazał jej naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa w Starostwie Powiatowym w Końskich Wiesław Basiak, który jest chrześnikiem jubilatki –„W imieniu swoim jako chrześnik i w imieniu miasta Radoszyce. Ono się cieszy, że taką obywatelkę wychowało. Ja jestem dumny, że w mojej rodzinie, z Kuletów, ze Stoińskich wyrosła nam taka dama, stuletnia, moja chrzestna! Wszystkiego Dobrego” – cieszył się i składał życzenia Wiesław Basiak.

REKLAMA

Pani Stefania z wicewojewodą Dorywalskim i burmistrzem Obratańskim

W imieniu Wojewody Świętokrzyskiego oraz premiera RP Mateusz Morawieckiego jubilatce życzenia złożył wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski. Od wszystkich mieszkańców gminy Końskie życzenia przekazał burmistrz Krzysztof Obratański. Wszyscy obsypywali panią Stefanię Kwiatami, a burmistrz Obratański wręczył jej także kopię aktu urodzenia i specjalny prezent.

Życzenia oraz bonifikatę dla stulatki przekazała też przedstawicielka KRUS-u z Końskich. Podczas urodzinowej imprezy nie mogło zabraknąć pysznego i pięknego tortu oraz gromkiego ‚dwieście lat’. Do najlepszych życzeń dla pani Stefanii dołącza się także nasza redakcja. A jaki jest przepis na długowieczność naszej stulatki? To miłość do ludzi oraz do ojczyzny.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *