REKLAMA

Wielka Sobota na Konecczyźnie. Co mamy w koszyczkach? [WIDEO]

Wigilia dnia paschy, czyli wielka sobota to dzień, kiedy następuje tradycyjne święcenie pokarmów. Wtedy to wierni wybierają się z koszyczkami wypełnionymi jedzeniem do kościołów. Następnie zjadają te pokarmy w trakcie wielkanocnego śniadania. Z kamerą odwiedziliśmy parafie św. Mikołaja i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich. Zapytaliśmy tam konecczan, co włożyli do swoich koszyczków.

REKLAMA

W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy przed świętami Wielkanocnymi. Kapłani wypowiadają specjalne formuły błogosławiąc przy tym chleb, jajka, mięso czy przyprawy. Z kamerą towarzyszyliśmy mieszkańcom Końskich podczas tego obrzędu w parafiach św. Mikołaja i Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

A co takiego nasi mieszkańcy wkładają do tradycyjnych święconek? Kilka osób podzieliło się z nami swoimi zwyczajami:

REKLAMA

– „Są jajka, sól, chrzan, wędlina, ciasto. To chyba wszystko”

– „W koszyczku to mam jajeczka, chlebek i sól, pieprz i chrzan, ciasto i jajeczka”

Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto w roku. W sobotę wieczorem wierni spotkają się w świątyniach podczas mszy Wigilii Paschalnej, która według Kościoła rozpoczyna niedzielę wielkanocną.

W niedzielę rano, a w niektórych parafiach już w sobotę po mszy, odbędzie się rezurekcja z przemarszem wokół kościoła. Wtedy też rozpocznie się oktawa, czyli 8 dni związanych z Wielkanocą.

Zdjęcia (A. Góral, P. Malinowski):

REKLAMA

5 thoughts on “Wielka Sobota na Konecczyźnie. Co mamy w koszyczkach? [WIDEO]

  1. Pingback: Czuwanie przy Grobie Pańskim na Konecczyźnie | TKN24

  2. Za tych rządów pisowskich za dużo w koszyczku nie mamy. Nasze pieniądze poszły na bezrobotnych, zasiłki 500+ i uchodźców. No i jeszcze trochę ukradł Szumowski tylko z 80mln i Morawiecka z Obajtkiem trochę nieruchomości i działek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *