REKLAMA

Wielka Sobota w Końskich. Mieszkańcy święcili pokarmy [wideo]

Wigilia dnia Paschy, czyli Wielka Sobota to dzień, gdy w Końskich wierni wybierają się z pełnymi koszyczkami do kościołów, aby je poświęcić. Odwiedziliśmy parafie św. Mikołaja i Matki Bożej Nieustającej Pomocy, aby zaprezentować uroczyste święcenie pokarmów z tych świątyń i zapytać konecczan, co włożyli do święconki.

REKLAMA

Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto w roku. W sobotę przed tym świętem najpierw święci się pokarmy. Księża błogosławią wtedy jedzenie, które będzie spożywane przy wielkanocnym stole.

REKLAMA

Zapytaliśmy przechodniów, co wrzucają do koszyczków. Jak się okazuje, nie tylko jedzenie dziś święcono:

– „Ja mam rysunek, baranka, jajeczko, kwiatuszka, chlebek i kurczaczka i babeczkę”

– „Mamy kiełbaskę, jajeczka, baranka, sól, chrzan, babeczkę, chlebek, ale kiełbaska najważniejsza”

Wieczorem wierni spotykają się w świątyniach podczas mszy Wigilii Paschalnej, która według Kościoła rozpoczyna niedzielę wielkanocną. Następnego dnia z samego rana, a w niektórych parafiach już w sobotę po mszy, odbędzie się rezurekcja z przemarszem wokół kościoła. Wtedy też rozpocznie się oktawa, czyli 8 dni związanych z Wielkanocą.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Wielka Sobota w Końskich. Mieszkańcy święcili pokarmy [wideo]

  1. […] konecczanie tradycyjnie święcili pokarmy, o czym informowaliśmy TUTAJ. Wieczorem odbywają się msze wigilii paschalnej, po nich często rezurekcje – w innych […]

Dodaj komentarz