REKLAMA

Wielkanoc 2018 na Konecczyźnie [wideo, zdjęcia]

Triduum Paschalne przyciągnęło do kościołów w Końskich wielu wiernych. Towarzyszyliśmy im z naszą kamerą. 

REKLAMA

W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach uczęszczaliśmy we Mszach Wieczerzy Pańskiej, w piątek tłumy konecczan wzięły udział w Drodze Krzyżowej. W największej w regionie Kolegiacie św. Mikołaja obrzęd sprawował ksiądz dziekan Andrzej Zapart.  Po drodze krzyżowej rozpoczęło się czuwanie przy grobie, w którym złożony został Jezus Chrystus.

Sobota to podobnie jak w całym kraju poranne wizyty z koszyczkami, a w nich znalazły się pokarmy do poświęcenia. W tym roku „święconka” była bardzo deszczowa. Tradycyjnie do naszych parafii pw. Świętego Mikołaja, Świętej Anny, Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Chrystusa Odkupiciela przybywaliśmy całymi rodzinami. W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy tego obrzędu dokonywał alumn Damian Janiszewski, w parafii Chrystusa Odkupiciela ksiądz Jacek Maroszek.

REKLAMA

W piątek wieczorem i przez całą sobotę wierni czuwają przy Grobie Pańskim.

Następnie przez cały dzień kościoły były otwarte tak by wierni mogli czuwać przy Grobie Pańskim. Odwiedziliśmy cztery koneckie parafie – św. Anny, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Chrystusa Odkupiciela oraz św. Mikołaja by towarzyszyć mieszkańcom w tym czuwaniu.

Wieczorem odbędą się tradycyjne Liturgie Wigilii Paschalnej.  Zgodnie z przyjętym obrządkiem nie powinny one rozpocząć się przed zajściem słońca. W niektórych parafiach zaraz po nich będą miały miejsce procesje rezurekcyjne. W innych tradycyjnie procesje odbędą się przed niedzielną poranną mszą.  W obu przypadkach procesja jest symbolem ogłoszenia radosnej nowiny na zewnątrz – wtedy to będziemy oznajmiać sobie informację: Zmartwychwstał Pan! Alleluja!

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *