REKLAMA

Wielkanocni bębniarze spotkali się w Janowcu. Posłuchajcie jak grali na niezwykłych instrumentach [WIDEO]

Kilka dni temu w Janowcu na terenie tamtejszego Zamku spotkali przedstawiciele grup, które bębnieniem zwiastują co roku Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Na niezwykłym zlocie prezentowali się też druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czermnie w gminie Fałków. Jak się okazało taka tradycja kultywowana jest tylko w sześciu miejscach w Polsce. Zobaczcie wideo z niezwykłej prezentacji bębnów i posłuchajcie ich grania. 

REKLAMA

W sobotę 10 września delegacja jednostki OSP KSRG Czermno zaprezentowała słynny Czermiński Bęben, na którym od 119 lat druhowie oznajmiają Zmartwychwstanie Pana w czas Wielkanocy. Z pomocą przygotowanej prezentacji multimedialnej przybliżyli historię jego powstania oraz bębnienia.

W całej Polsce tylko 5 innych miejscowości kultywuje taki zwyczaj i wszystkie delegacje bębniarzy spotkały się jednego dnia na Wojewódzkiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa. Oprócz naszego Czermna były to: Iłża (woj. mazowieckie), Iwaniska (woj. świętokrzyskie), Zakrzówek (woj. mazowieckie), Wielopole Skrzyńskie (woj. podkarpackie) i Janowiec (woj. lubelskie).

REKLAMA

W powyższym materiale wideo możecie zobaczyć (i przede wszystkim posłuchać) jak prezentują się bębniarze z Iwanisk, Janowca, Iłży oraz Czermna. Warto też zajrzeć na grupę Czermno i Powiat Konecki – Historia, gdzie Marian Adamczyk szczegółowo opisuje wydarzenie z Janowca.

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Więcej o tym niezwykłym spotkaniu bębniarzy przeczytacie TUTAJ.

REKLAMA

One thought on “Wielkanocni bębniarze spotkali się w Janowcu. Posłuchajcie jak grali na niezwykłych instrumentach [WIDEO]

  1. Academius pisze:

    Umysłową pustkę trzeba zagłuszyć, do tego najlepszy jest bęben

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *