REKLAMA

Wielki remont w Maleńcu trwa. Plany są ambitne [wideo, zdjęcia]

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu ma stać się kolejną wielką atrakcją regionu świętokrzyskiego. Po remoncie, który trwa będzie on jedyną działającą fabryką żelaza w Polsce. Turyści będą mogli zobaczyć proces technologiczny i samemu wcielić się w rolę pracownika fabryki z XIX wieku! Ale atrakcji będzie znacznie więcej!

REKLAMA

„W końcu przyspieszyło to wszystko. Jak wiecie kilka lat to trwało. Starałem się o te pieniądze i przygotowanie inwestycji. Wiele problemów było do rozwiązania natury formalno-prawnej. Udało się i ruszyliśmy. Przede wszystkim zabezpieczymy obiekt – te elementy, które do tej pory budziły nasze wątpliwości jeżeli chodzi o stan ich trwania w dalszych latach. Uda nam się je zabezpieczyć i dostosować do funkcji turystycznych. Efektem projektu będzie to czego nie ma inny powiat, inne województwo, darmo szukać w Polsce czegoś takiego. To będzie jedyna Staropolska Fabryka Żelaza wciąż działająca. Będziemy symulować prace w tym zakładzie. Każdy będzie mógł samodzielnie wcielić, osobiście wcielić się w rolę pracownika fabryki z XIX wieku. Przyjechać, przybrać historyczny strój, obsłużyć stare maszyny i wyprodukować pewne rzeczy według starych technologii” – zapowiada dr Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.

REKLAMA

Przebudowa jest gigantyczna. W pierwszej kolejności remontowane jest duże koło wodne, w tym odtwarzane jest koryto przez które na to koło naprowadzana będzie woda. Następnie firma realizująca prace będzie odnawiać i wzmacniać mury oporowe wewnątrz budynków i słupy nośne. W dalszej kolejności absolutnie wszystkie maszyny przejdą kompleksowy remont tak by dało się je uruchomić, były sprawne i mogły pracować. Modernizacja Zabytkowego Zakładu Hutniczego wiąże się z ogromnymi wydatkami. Zdecydowana większość kosztów zostanie sfinansowana przy użyciu środków pozyskanych w ramach unijnych programów –„Pierwotnie planowaliśmy, że to będzie 646 tysięcy złotych. Jak wiemy jednak rynek usług budowlanych wygląda jak wygląda to koszty nam wzrosło. Dzięki temu, że Starostwo Powiatowe zabezpieczyło nam dodatkowe środki to możemy tę inwestycję realizować. Zamknie się ona kwotą 946 tysięcy złotych. Dodając do tego inne kwoty, które już wydaliśmy na inne inwestycje – choćby na piekarnię i kuźnię wiejską to możemy powiedzieć, że w Maleńcu zostały lub zostaną wykonane inwestycje za ponad 1 milion złotych” – mówi dyrektor Chłopek.

O remoncie opowiadał nam dyrektor obiektu Maciej Chłopek.

Z roku na rok do Muzeum w Maleńcu przyjeżdża więcej osób. To zarówno turyści indywidualni, jak i całe grupy odwiedzających. Wiele osób decyduje się na organizację w tym miejscu swoich eventów, np. firmowych. Celem realizowanego projektu jest zwiększenie liczby odwiedzających, a co za tym idzie także zwiększenie przychodów. Dzięki niemu przy zakładzie uruchamiane będą nowe produkty kulturalne i turystyczne np. w najbliższych miesiącach powstanie grupa rekonstrukcyjna, która ze swoimi pokazami będzie jeździć po różnych wydarzeniach nawet w całym kraju.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *