REKLAMA

Wielkie plany wokół Sielpi. Zobaczcie ‚Holiday Park Smyków’ [wideo, zdjęcia]

Drewniana wieża widokowa ponad koronami drzew z balonem umożliwiająca oglądanie całego zalewu w Sielpi z góry, pola kempingowe i namiotowe, cztery rodzaje domków dostosowanych do potrzeb potencjalnych turystów, SPA, kompleks basenów termalnych, a także park rozrywki pod dachem – koncepcje projektowe tych atrakcji zaprezentowała włodarzom gminy Smyków firma Success Parks we wtorek w Szkole Podstawowej w Królewcu. Inwestycje te miałyby się znaleźć na 14-hektarowym terenie należącym do gminy Smyków by uatrakcyjnić Sielpię, jednocześnie pozostając w pełni opłacalnymi. Świetną wiadomością dla samorządu pokrywającą się z przedstawioną koncepcją jest to, że gmina Smyków otrzymała dotację na wykonanie odwiertu geotermalnego.

REKLAMA

Prezentację firmy Success Parks rozpoczęła analiza Sielpi i jej potencjału turystycznego, a także charakterystyka klienta odwiedzającego zalew. Następnie projekt został podzielony na dwa etapy. O tym, co między innymi miałoby powstać podczas pierwszego z nich opowiedział nam Daniel Heinst, właściciel firmy Success Parks.

„Atrakcje dzienne – wieża ogólnie jako początek, widokowa, z balonem. Wieża ma być wyżej niż las, ale balon ma oferować możliwość wejść jeszcze wyżej i oferować piękny widok na cały zalew. W trochę dalszym etapie mamy noclegi w formie namiotów i kamperów, ale mamy też małe domki – w różnych kształtach dla różnych potrzeb: dla dwóch osób, dla całych rodzin. Całość ma być spójna w jednym stylu architektonicznym i pod kątem ekologicznym. To fajne, nowoczesne rozwiązanie na fajny pobyt, na dobrą jakość w Polsce” – mówi nam Daniel Heinst, przedstawiciel firmy Success Parks.

REKLAMA

Oprócz tego pierwszy etap uwzględnia także budowę restauracji z podziałem na np. część polską i część włoską. Nie każdy turysta przyjeżdżający nad zalew chce się w nim kąpać, dlatego powstałyby również naturalne baseny. Początkowo miałby też zostać wybudowany duży parking, którego w Sielpi zdaniem autorów koncepcji brakuje. Styl architektoniczny stawia przede wszystkim na wykorzystanie takich surowców jak drewno czy kamień, co jest oszczędnym, urokliwym i ekologicznym wyjściem. Ekologiczne mają być też domki dla turystów, zaprojektowane w stylu budynków pasywnych.  Realizacja inwestycji zawartych w pierwszym etapie miałaby się zwrócić po siedmiu latach.

Drugi etap zakłada rozszerzenie oferty „Holiday Parku Smyków” o park rozrywki pod dachem i kompleks basenów termalnych wraz ze SPA. Kryty lunapark miałby zaoferować turystom oraz okolicznym mieszkańcom atrakcję w przypadku złej pogody oraz poza sezonem letnim. Baseny termalne i SPA uatrakcyjniłyby to miejsce jeszcze bardziej, a w przypadku nieodkrycia wód termalnych zostałyby one zastąpione kompleksem krytych basenów. Wybudowanie inwestycji z drugiego etapu szacunkowo zwróciłoby się po 15 latach.

„Myślę, że to jest bardzo realna koncepcja, tym bardziej, że jest przygotowana przez firmę, osoby, które z tą branżą związane są niemal od zawsze. To są praktycy, tacy jak pan Daniel Heinst, który realizował takie duże przedsięwzięcia jak Majaland czy obecnie Mandorię pod Łodzią. To jest gwarancja, że to, co zostało dzisiaj zrealizowane jest realne. To jest najważniejsze i takie było założenie – aspekt finansowy pomimo tego, że zleciła to gmina jest najistotniejszy. My liczymy się z tym, że w przyszłości, nie wiem czy w pierwszym etapie, ale na pewno będziemy chcieli pozyskać inwestorów – opowiada nam wójt gminy Smyków Jarosław Pawelec.

Można powiedzieć, że pierwszy krok ku realizacji inwestycji został wykonany. Gmina Smyków otrzymała gigantyczne dofinansowanie na wykonanie odwiertu geotermalnego.

„To jest dla mnie rzecz, z której… może złe słowo by padło,  gdybym się nie spodziewał, bo walczyliśmy o to i jedna z takich pierwszych moich decyzji, które zostały podjęte to właśnie to, że idziemy w kierunku koncepcji i projektu w Sielpi – tego naszego terenu 14 hektarów i już w w roku 2019 zleciliśmy zapytanie ofertowe na przygotowanie projektu i opracowanie wniosku. To się udało, to jest potężny sukces, to jest piętnaście gmin w Polsce na 1600, które się ubiegały. Jak idealnie się to wpisuje – ja tę informację dostałem w czwartek w zeszłym tygodniu. Czas realizacji takiego odwiertu to 2 lata, czyli byśmy zaczęli jeśli by nic nie stanęło na drodze już w roku przyszłym” – przyznaje Jarosław Pawelec.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał gminie Smyków ponad 9 milionów złotych dofinansowania, a koszt odwiertu to około 11,5 miliona. Różnica między kosztem całkowitym a dotacją stanowi podatek VAT, co samorząd odzyska, więc tak naprawdę nie obciąży to gminnego budżetu.

W przypadku pojawienia się nowych informacji będziemy Państwa informować na bieżąco, a teraz zachęcamy do obejrzenia wizualizacji „Holiday Parku Smyków”:

Zdjęcia:

REKLAMA

3 thoughts on “Wielkie plany wokół Sielpi. Zobaczcie ‚Holiday Park Smyków’ [wideo, zdjęcia]

  1. kolejna rzecz bez pokrycia. Siedzie gość już trzy lata jako wójt i nic jeszcze kompletnie nic nie zostało zrobione. Myśli, że złapie ludzi na kiełbasę wyborczą za dwa lata to się zdziwisz.

  2. Czy ten projekt skończy jak sławna swego czasu idea budowy toru wyścigowego koło Odrowąża? Oby nie skończyło się przejęciem potężnego obszaru należącego do gminy przez spółkę rejestrowaną w raju podatkowym i szybkim zarzuceniem projektu po wykorzystaniu/skonsumowaniu przez spółkę pieniędzy z dotacji celowej. W Polsce było już multum tego typu projektów, realizowanych na podstawie niekorzystnych dla gmin umów, wiele stanęło na etapie wstępnym po poniesieniu przez gminy wielomilionowych kosztów wstępnych (finansowano przygotowania prowadzone przez inwestora, który następnie znikał lub zmieniał zdanie).
    A teren nagle zmieniał właściciela…

  3. główna atrakcja to balon czyli mocno nadmuchany projekt-trochę domków-jak za 70 tysięcy trochę mało jak na koncepcję programową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *