REKLAMA

Wielkie strażackie święto w Węgrzynie [wideo, zdjęcia]

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Węgrzyna w niedzielę miała co świętować. Oficjalnie do jednostki wprowadzono nowy wóz, odbyła się także uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowaną tam remizę. Strażackie święto przyciągnęło parlamentarzystów z partii obecnie rządzącej naszym krajem. 

REKLAMA

Ważny dzień dla społeczności Węgrzyna w gminie Radoszyce rozpoczął się od mszy świętej w kościele pw. MB Królowej Świata, którą sprawował proboszcz ks. Gustaw Kaczkowski. Potem w towarzystwie licznych pocztów sztandarowych sąsiedzkich i zaprzyjaźnionych jednostek wszyscy przybyli przeszli na plac przy nowobudowanej remizie.

Tam miały miejsce oficjalne przemówienia. Głos zabrał burmistrz gminy Radoszyce Michał Pękala, ale i posłowie związani z Prawem i Sprawiedliwością: Krzysztof Lipiec, Mariusz Gosek i Agata Wojtyszek:

REKLAMA

„To jest wielkie święto, na które czekaliśmy latami. To nasi druhowie mobilizowali nas, również radni, mieszkańcy, ale i prezes, który patrzy z nieba na to jak ten samochód do nas dotarł. Wiemy, że Ryszard Szmit miał ogromne serce dla straży. On prosił i o samochód i o nową remizę. Dziś zobaczcie, że to wszystko się spełnia” – przemawiał burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala.

„Trudno dzisiaj sobie wyobrazić bezpieczne Państwo Polskie bez mocnego zaangażowania strażaków. Tych z Państwowej Straży Pożarnej i tych, którzy ochotniczo wykonują tę piękną misję. To wy dajecie ten dobry przykład jak żyć w niełatwym czasie” –  podkreślał poseł Krzysztof Lipiec.

„Chciałem Wam podziękować za tę służbę, którą czynicie na co dzień. Ta służba w myśl przesłania, które niesiecie na sztandarze „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Bogu na chwałę, bo tak jak dzisiaj uświetniacie uroczystości kościelne będąc blisko pana Boga i naszej wiary. Ludziom na ratunek, bo jesteście służbą, która wielorako udziela pomocy” – mówił poseł Mariusz Gosek.

„Pamiętam te rozmowy z panem komendantem na temat tego, gdzie Państwowa Straż Pożarna musi przekazać wóz strażacki. Na ręce komendanta dziękuję za to, że tak to organizujecie i zawsze dokładnie analizujecie, gdzie te używane, ale jakże sprawne wozy mogą być przekazywane” – zaznaczała posłanka Agata Wojtyszek.

Głos zabierała również radna wojewódzka z gminy Radoszyce Agata Binkowska –„Ten jest wielki spośród ludzi kto służy innym, ten jest wielki kto niesie pomoc. Jestem jedną z Was w OSP, z wielką tradycją, bo mój ojciec przez 40 lat tę służbę wykonywał. Był komendantem OSP w Radoszycach. Nazywają nas bohaterami, nazywają Was bohaterami i to prawda – jesteście największymi z największych bohaterów. Zawsze w odpowiedniej porze, odpowiednim czasie niesiecie pomoc tym, którzy jej potrzebują” – przemawiała radna Binkowska.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się także: zastępca komendanta Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach starszy brygadier Marcin Machowski, komendant powiatowy młodszy brygadier Ryszard Stańczak, starosta konecki Grzegorz Piec. Natomiast w rolę gospodarza wcielił się prezes OSP Węgrzyn Paweł Szmit –„Zarówno o remizę, jak i wóz staraliśmy się naprawdę od bardzo długiego czasu. Nasze wozy już długo są w służbie, a w końcu doczekaliśmy się praktycznie nowego wozu w naszej jednostce. To samochód przetestowany w PSP, uniwersalny, niezawodny, bo zakres naszych działań to nie tylko pożary, ale i wypadki i poboczne zdarzenia. Jeśli chodzi o budynek strażnicy, który będzie też świetlicą to jest też rzecz niezbędna, obecny budynek jest bardzo stary i musimy się z nim pożegnać” – mówił nam prezes OSP Węgrzyn.

Do jednostki trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Atego 4×4 (GBA 2,5/16) z 2012 roku, który do niedawna służył jeszcze w Państwowej Straży Pożarnej w Końskich. Gmina Radoszyce za pojazd dla jednostki zapłaciła 180 tysięcy złotych. Nowy wóz powitano z najwyższymi honorami.

Druga część uroczystości skupiła się wokół nowobudowanej remizy.  W murze znalazło się miejsce na specjalną kapsułę czasu, a w niej list napisany przez przedstawicieli naszych czasów, do tych którzy kiedyś odnajdą tubę, współczesne dokumenty, monety, gazeta. Zamurowania kapsuły dokonali burmistrz Pękala oraz parlamentarzyści.

Nowa strażnica ma służyć społeczności Węgrzyna także jako świetlica wiejska. Realizacji pierwszego etapu jej budowy podjęła się firma budowlana z Dobrzeszowa w gminie Łopuszno, a koszt w tym wypadku wyniósł nieco ponad 670 tysięcy złotych. Przed samorządem oraz druhami teraz czas na kolejne etapy. O jej dalszym losie z pewnością będziemy Państwa informować.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *