REKLAMA

Wielkie święto w Rudzie Malenieckiej! Otworzyli Centrum Kultury! [wideo, zdjęcia]

Na parterze biblioteka, czytelnia, kawiarenka internetowa oraz kącik zabaw dla dzieci, u góry wielka sala konferencyjna z zapleczem kuchennym, która służyć będzie lokalnej społeczności. Tak pokrótce wygląda Gminne Centrum Kultury, które w piątek oficjalnie otworzono w Rudzie Malenieckiej. 

REKLAMA

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Grażyna Szczepanik – kierownik Centrum Kultury, Mariusz Gosek – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Leszek Kuca – wójt gminy Ruda Maleniecka oraz dzieci z miejscowej szkoły podstawowej. Jeszcze przed przecięciem wstęgi obiekt poświęcił ks. Paweł Węgrzynowski – proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Rudzie Malenieckiej.

„15 marca 2019 roku zapisze się w historii naszej gminy jako dzień wyjątkowy. Oficjalnie otwarliśmy budynek Gminnej Biblioteki Publicznej, to nasze Gminne Centrum Kultury. W tym budynku na części parterowej będzie miała siedzibę gminna Biblioteka Publiczna wraz z czytelnią, salką komputerową, jest też kącik dla najmłodszych. Na piętrze jest część ogólnodostępna – mogą z niej korzystać mieszkańcy, stowarzyszenia, będzie wykorzystywana jako sala posiedzeń rady gminy, spotkań i innych tego typu uroczystości, czy działań realizowanych przez szkołę, czy przedszkole” – opowiada Leszek Kuca, wójt gminy Ruda Maleniecka.

REKLAMA

Nie byłoby tego najpiękniejszego w powiecie koneckim obiektu związanego z kulturą, gdyby nie wieloletnie starania urzędników z Rudy Malenieckiej. Od dawna próbowali oni uzyskać dofinansowanie na przebudowę starej biblioteki, a udało się to w 2017 roku. Przebudowę współfinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 1 milion złotych, z czego większość pochodziła właśnie ze środków europejskich. Doposażenie budynku to kolejne pozyskane środki zewnętrzne – ponad 200 tysięcy złotych.

Na uroczystości otwarcia obiektu pojawiło się wielu znakomitych gości: to choćby miejscowi księża, dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Andrzej Dąbrowski, wicedyrektor Domu Kultury w Końskich Marzena Kądziela oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek.

„Bardzo serdecznie gratuluję całemu zarządowi Rudy Malenieckiej tak pięknego obiektu, panu wójtowi Leszkowi Kucy konsekwencji w działaniu. Bardzo się cieszę i deklaruje też Państwu pomoc od starszego brata – Domu Kultury w Końskich, że jeżeli będziecie czegokolwiek potrzebować z przyjemnością przyjedziemy, wymienimy się doświadczeniami i jak siostra z siostrą będziemy współpracowali” – mówiła Marzena Kądziela.

„Jest to niezwykle cenna inicjatywa i na pewno będzie ona miała swoje wymierne korzyści dla mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych. Składam serdeczne gratulacje na ręce p. wójta w imieniu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, ale również na ręce innych samorządowców, na ręce szanownych Państwa i wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj jesteśmy świadkami uroczystego otwarcia tej biblioteki w Rudzie Malenieckiej” – gratulował Mariusz Gosek, członek zarządu województwa.

Wszyscy przybyli na otwarcie centrum kultury mieli okazję spróbować równie pięknego, co pysznego tortu, a także obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy drugiej ze szkoły w Rudzie Malenieckiej, których przygotowała nauczycielka Jadwiga Makówka. Na zakończenie dyskutowano o tym z czego Ruda Maleniecka słynie najbardziej – w sali konferencyjnej odbyły się warsztaty na temat hodowli ryb.

Warsztaty związane z hodowlą ryb zorganizowane zostały w ramach projektu pn. „Promocja Gminy Ruda Maleniecka poprzez upowszechnianie rybackiego dziedzictwa kulturowego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *