REKLAMA

Wiemy więcej o projekcie Kolej plus dla Końskich

Kilka dni temu informowaliśmy, że posłowie znowelizowali w Sejmie RP program Kolej Plus, który uwzględnia modernizację linii kolejowej nr 25 na trasie Końskie – Skarżysko-Kamienna. Teraz poznajemy szczegóły tego co ma zadziać się na kolejowej mapie Końskich. 

REKLAMA

Czy w Końskich po wielu latach ponownie pojawią się osobowe połączenia kolejowe?

Przypomnijmy, że rząd zabezpieczył na projekt Kolej Plus 6,6 mld złotych. Dzięki tym środkom transport kolejowy ma powrócić do takich miast jak Myślenice, Jastrzębie Zdrój, Krapkowice, Bielawa, Złotoryja, Krosno Odrzańskie, Śrem, Gostyń, Turek, Żnin, Świecie i Chełmno, Busko Zdrój, Końskie, Konstancin-Jeziorna, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Sokołów Podlaski, Włodawa, Zamość –„Zadania inwestycyjne będą mogły być sfinansowane w 85 proc. ze środków programu, a w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów. Nabór projektów zgłaszanych przez samorządy będzie prowadzić spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Inwestorem będą zarządzające infrastrukturą kolejową Polskie Koleje Państwowe” – tłumaczy Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego odpowiedzialny między innymi za transport.

A co ma zostać wykonane w ramach programu w powiecie koneckim? Chodzi o: modernizację, przebudowę i elektryfikację istniejącej nitki istniejącego jednego toru; budowę drugiego, brakującego na ten moment toru; budowę lub przebudowę stacji przesiadkowych  – na trasie między Końskimi a Skarżyskiem ma takich być dziesięć (w gminach Końskie oraz Stąporków).

REKLAMA

Niestety póki co nie ma mowy o modernizacji 24 kilometrowego odcinka pomiędzy Końskimi a Opocznem. Dla mieszkańców to zła wiadomość, bo to właśnie stacja w Opocznie jest doskonale skomunikowana z Warszawą oraz Krakowem – z przystanku Opoczno Południe do Warszawy jedzie się pociągiem około godziny a do Krakowa około dwóch godzin.

REKLAMA

7 thoughts on “Wiemy więcej o projekcie Kolej plus dla Końskich

  1. Jedyną odpowiedzią by był zakup hybrydowej lokomotywy albo hybrydy EZT wtedy na spokojnie mogłaby pojechać do Łodzi i dalej..gorzej jeśli chodzi prędkość która najlepiej gdyby na całym odcinku byłą 120 km/h

  2. Stacja Opoczno nie jest skomunikowana z CMK i nie ma dobrych połączeń.Ze stacji Opoczno do stacji Opoczno-Południe można się dostać pieszo,TAXI albo autobusem ale tylko na wybrane pociągi.
    Niestety na ten czas nie ma planów łącznicy Opoczno – Opoczno-Południe.
    Od strony Końskich są plany łącznicy Wąsosz Konecki – Tumlin dzięki któremu będziemy mieli połączenie z Warszawą (CPK)

  3. widać jak burmistrzowi zależy, jak centrum wygląda….eh…wszystko się sypie, młodzi uciekają, ale ważne że jest uniwer. 3go wieku…, bo sami tu emeryci…żal miasta..

  4. A myśleliście, żeby naciskać PKS Opoczno/powiat Opoczyński na uruchomienie autobusów w w relacji Końskie – Opoczno Południe? Np. w ramach dofinansowania z Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na e-podroznik.pl widzę, że niewielkiej zmiany potrzeba, by obecny autobus, który wyjeżdża z Końskich do Opoczna o 17:07 przyjechał przed odjazdem pociągu o 18:02 IC Batory do Warszawy. Ten autobus przyjeżdża do Końskich o 16:54, Jeśli w kierunku Opoczna udałby się o 16:55 to ok 17:55 mógłby być na stacji Opoczno Południe (oczywiście lepiej byłoby wywalczyć jeszcze wcześniejszy przyjazd na wypadek opóźnienia na trasie). Gdyby taka inicjatywa wyszła od mieszkańców lub władz Końskich to myślę, że coś w tym kierunku udało by się zrobić.

  5. Przywrocenie polaczen kolejowych i nowe polaczenie z Warszawa modernizacja istniejacego dworca i zadbany teren wokol przyniosly by miastu duze dochody nie tylko z turystyki ale i transportu kolejowego Wszystkie dobrze prosperujace miasta europy i swiata oprucz transportu morskiego lotniczego priorytetem jest transport kolejowy znana sprawa od prawie 200 lat wszystkie bogate i ekonomicznie rozwiniete panstwa maja nowoczesne szybkie polaczenia kolejowe Nigdy nie zrozumiem czemu wczesniejsze zady doprowadzily do takiej ruiny i zaniedbania wyniszczenia kolei i dopiero od kilku lat zaczeli naprawiac bledy idiotow ktorzy tak zniszczyli i zaniedbali transport kolejowy zycze powodzenia i szybkiego madrego dzialania w tej oczywistej inicjatywie lepiej pozno niz wcale.

  6. Powodzenia. Takie dzialania juz dawno powinny być. Opoczno Petrykozy Końskie. Skarżysko to połączenie powinno być przywrócone. Oby to nie były puste obietnice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *