REKLAMA

Witaj szkoło! Pierwszy dzwonek wybrzmiał w naszych podstawówkach [wideo, zdjęcia]

Wszystkie szkoły podstawowe w powiecie koneckim w środę 1 września rozpoczęły rok szkolny 2021/2022 w trybie stacjonarnym. I wszyscy związani z oświatą mają nadzieję, że przechodzenie w tryb zdalnego, czy hybrydowego nauczania tym razem nie będzie konieczny. W naszym powiecie w środę do szkół podstawowych wyruszyło 5334 uczniów, w tym 659 po raz pierwszy. Do murów przedszkoli zawitało dziś 1939 dzieci. 

REKLAMA

Najwięcej uczniów, bo 2392 rozpoczęło rok szkolny w gminie Końskie. Tam oficjalne gminne obchody odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater. Z kolei najmniej uczniów wróciło do szkół w gminie Ruda Maleniecka. Pełne statystyki z podstawówek poszczególnych gmin powiatu koneckiego prezentujemy Państwu poniżej:

Końskie – 2392 uczniów klas 1-8, 280 pierwszoklasistów, w placówkach publicznych i niepublicznych łącznie 1128 przedszkolaków (401 w niepublicznych)
Stąporków – 963 uczniów klas 1-8, 81 pierwszaków, 202 przedszkolaki
Radoszyce – 714 uczniów klas 1-8, 92 pierwszaków, 236 przedszkole
Fałków – 283 uczniów klas 1-8, 31 pierwszaków, 70 przedszkolaków
Smyków – 274 uczniów klas 1-8, 34 pierwszaków, 132 przedszkolaków
Gowarczów – 316 uczniów klas 1-8, 95 przedszkola, 34 pierwszaki
Ruda Maleniecka – 184 uczniów klas 1-8, 18 pierwszaków, 54 przedszkolaki
Słupia Konecka – 208 uczniów klas 1-8, 28 pierwszaków, 83 przedszkolaki

REKLAMA

W tym roku uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego wszędzie w kraju wyglądały podobnie. W szkołach usłyszeć mogliśmy hymny placówek, a poszczególne oddziały spotykały się z wychowawcami głównie w swoich pracowniach. To po to, by uniknąć niepotrzebnego mieszania się uczniów z poszczególnych roczników. W gminie Końskie wyjątek stanowiły pierwszaki. Je witano nieco bardziej oficjalnie. W Szkole Podstawowej nr 1 najmłodsi uczniowie i ich rodzice mogli usłyszeć piosenkę zaprezentowaną przez uczennice z klasy siódmej. Pojawili się też przedstawiciele władzy gminnej: naczelnik gminnej oświaty Krystyna Milczarek, zastępca burmistrza Końskich Krzysztof Jasiński i burmistrz Krzysztof Obratański –„Zaczynamy rok szkolny, który ma szansę być inny niż poprzedni, ale który niesie ze sobą również zagrożenia. Wasi starsi koledzy przeszli niezbyt szczęśliwy okres, dla wszystkich trudny, nauczania w okresie pandemii, nauczania w większości zdalnego. To nie jest dobra sytuacja, gdy nie można widzieć koleżanek, kolegów, a relacje z nauczycielem są jedynie za pośrednictwem Internetu. Mam nadzieję i tego Wam życzę, ale i całemu środowisku szkolnemu, żeby ten rok szkolny zaczął się, trwał i zakończył tak jak dziś w murach szkoły, w klasach. W bezpośredniej interakcji mistrz-uczeń” – przemawiał do najmłodszych, ale i ich rodziców oraz nauczycieli Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Życzenia nowym uczniom przekazał też dyrektor placówki Jarosław Drzazga –„Czego Wam życzyć w tym nowym roku szkolnym? Przede wszystkim samych sukcesów, ale i dużo radości. Szkoła to nie tylko nauka, nie tylko książka i zeszyt, ale i wspólna zabawa. To poznawanie ciekawych, interesujących miejsc” – życzył Drzazga, ale i przypominał o koronawirusowych obostrzeniach, które będą w najbliższych miesiącach obowiązywać w szkolnych murach –„W obecnych procedurach nie ma obowiązku noszenia masek na terenie szkoły ani w salach lekcyjnych, ani w pomieszczeniach wspólnych. W związku z powyższym uczniowie nie muszą w tych maskach chodzić. Jeżeli cokolwiek się zmieni, to będziemy procedury modyfikować. Jeżeli Państwo chcecie, by dziecko było jednak w masce, to można go w nią wyposażyć i też będzie uczestniczyło w szkole. Uczniom przypominam by po każdej lekcji, na każdej przerwie myli ręce, zachowali higienę. Przy wchodzeniu do szkoły też będzie obowiązek dezynfekcji rąk. Ze względów bezpieczeństwa uczniowie klas I-III wchodzą głównym wejściem, uczniowie klas IV-VI od strony patio, a uczniowie klas VII i VII wejściem od strony boiska w budynku D” – tłumaczył dyrektor Drzazga.

Ministerstwo Edukacji określiło też szereg zaleceń co do pracy szkół w czasie pandemii w roku szkolny 2021/2022. Mówią one między innymi o tym, że lekcje wychowania fizycznego powinny być organizowane głównie na zewnątrz i opierać się przede wszystkim o sporty indywidualne, tak by bliski kontakt między uczniami był jak najmniejszy. Jeżeli to możliwe, to poszczególne oddziały powinny jak najrzadziej zmieniać sale lekcyjne, a te zaś powinny być jak najczęściej wietrzone.

Wiadomo też, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wdraża program szczepień w szkołach dla dzieci i młodzieży powyżej 12 roku życia. W pierwszym tygodniu września prowadzone będą akcje informacyjne, w drugim zapisy na szczepienia, a w trzecim zainteresowani będą mogli zostać zaszczepieni. Działania w poszczególnych gminach będą prowadzone w zależności od zainteresowania – albo w samych szkołach, albo w pobliskich ośrodkach zdrowia.

Mimo szeregu pandemicznych restrykcji i zaleceń wszyscy mają nadzieję, że życie w szkołach i przedszkolach będzie toczyć się normalnym trybem. Na przykład w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich dyrektor Jacek Szmit już pierwszego dnia zorganizował ślubowanie pierwszaków i pasowanie na ucznia.

Wszędzie wspólnym mianownikiem były zaś nastroje dzieci i młodzieży – z jednej strony radosne, z uwagi na spotkania z dawno niewidzianymi kolegami, z drugiej nieco smutne, bo przecież to już koniec wakacyjnej laby.

Zdjęcia z uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 w SP 1 Końskie oraz SP 2 Końskie (P. Góral, P. Stolarski):  

SP 1 w Końskich:

SP nr 2 w Końskich:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *