REKLAMA

Wiwat Maj! Tak będą wyglądać obchody święta konstytucji w Końskich [wideo]

We wtorek będziemy świętować 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Znamy już szczegółowy program obchodów, które na ten dzień przygotowała gmina Końskie. Czekają nas pokazy rekonstrukcyjne, prezentacje artystyczne oraz koncert znanego tenora. 

REKLAMA

„Pragnę w imieniu władz samorządowych miasta i gminy Końskie zaprosić wszystkich mieszkańców, wszystkich gości, którzy przyjadą na weekend majowy, do Końskich na obchody 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne obchody odbędą się w nieco innym wymiarze organizacyjnym, bo poprzednie lata pandemiczne ograniczały te możliwości. Chciałbym zaprosić do parku, pod Urząd Miasta i Gminny, gdzie obok fontanny przeprowadzimy ten element związany ze świętem trzeciomajowym. O godzinie 11:25 rozpocznie się to niezwykłe patriotyczne święto. Zapraszamy wszystkich mieszkańców, ale i stowarzyszenia, szkoły, przedstawicieli kombatantów, którzy ze swoimi sztandarami zagoszczą na placu przed fontanną” – zaprasza Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza miasta i gminy Końskie.

Na placu przy fontannie około 11:30 będzie miało miejsce uroczyste wciągnięcie flagi na maszt przez członków Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie. Następnie odbędzie się tam oficjalne ślubowanie rekrutów do wspomnianej jednostki –„Równie ważnym elementem będzie program artystyczny, który zrealizuje pod hasłem „WIWAT KONSTYTUCJA” młodzież z koneckich szkół przy współudziale Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Towarzystwa Stanisławowskiego, który przedstawi krótki program artystyczny obejmujący tańce dworskie z XVIII wieku”  – opowiada wiceburmistrz.

REKLAMA

Za program artystyczny odpowiada Miejsko-Gminny Dom Kultury, a koordynatorką działań w tym zakresie jest Anna Wiaderna.

Następnie uczestnicy patriotycznego spotkania przemaszerują ulicami miasta do Kolegiaty pw. Św. Mikołaja. Tam o 12:15 rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny. Wzbogaci ją część artystyczna, którą przedstawi młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod hasłem „Witaj Maj, Trzeci Maj”.

W godzinach popołudniowych organizatorzy przygotowali ucztę artystyczną. O 15:30 rozpoczną się  XVIII-wieczne gry plenerowe wzorowane na tych, które królowały w wyższych sferach z tamtych lat. Za ich organizację odpowiadać będą wspominani już rekonstruktorzy z Towarzystwa Stanisławowskiego. Miejsce zabawy – teren przy restauracji Leliwa. Organizatorzy z ramienia towarzystwa oraz Domu Kultury ubrani będą w stroje i peruki z epoki. To warto zobaczyć!

Dzień pełen patriotycznych wydarzeń zwieńczy koncert światowej sławy tenora Bogusława Morki. To wydarzenie o godzinie 17:00 w okolicach restauracji Leliwa. Śpiewakowi towarzyszyć będą zaprzyjaźnieni, doskonali muzycy: sopranistka Edyta Piasecka oraz tenor Sławomir Naborczyk. Artyści zaśpiewają z orkiestrą kameralną „Alla Polacca” pod dyrekcją profesora Adama Manijaka.

Obok wspominanych imprez przez cały dzień trwać będzie spacer historyczny organizowany w zastępstwie tradycyjnych 3 Majowych Biegów –„Chciałbym również zaprosić na spacer historyczny w Ogródku Jordanowskim od godziny 9:00 będą trwały zapisy. Stamtąd też ruszy ten spacer i odbędzie się on szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej, a zrealizuje go konecki oddział PTTK-u”  – dodaje burmistrz Jasiński.

Zainteresowani turystycznym spotkaniem powinni po prostu dotrzeć do Ogródka Jordanowskiego i dopisać się na listę uczestników. Najlepiej zjawić się tam tuż przed godziną 9:00. Dodajmy, że biegi 3 Majowe nie są organizowane kolejny rok z rzędu. Poprzednio przeszkodziła tej imprezie pandemia, a teraz wielki remont Parku Miejskiego. Gmina Końskie oraz PTTK zastanawiały się nad przeniesieniem sportowej imprezy w inne miejsce, ale ostatecznie podjęto decyzję by nie zmieniać tradycji biegów 3 Majowych w parku. Wiemy, że na pewno mają one powrócić za rok, już w zupełnie inaczej wyglądającym ulubionym miejscu rekreacji konecczan.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *