REKLAMA

Władze powiatu na cześć Niepodległej [wideo, zdjęcia]

Spotkaniem pod pamiątkową tablicą oraz otwarciem wystawy poświęconej dążeniu do obecnych granic Rzeczypospolitej Polskiej władze powiatu koneckiego uczciły 103. Rocznicę Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. 

REKLAMA

W środę przedstawiciele Zarządu Powiatu: starosta Grzegorz Piec oraz członkowie Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik złożyli znicze i wieńce pod tablicą wmurowaną w Dom Pomocy Społecznej „Cichy Zakątek”.  Towarzyszył im także dyrektor Urzędu Pracy Jacek Werens, a także naczelnicy oświaty i kultury w Starostwie: Krzysztof Stachera oraz Marian Wikiera.

Tablica poświęcona jest żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy pod dowództwem komendanta Gorzkowskiego ps. „Jasny” już 1 listopada 1918 roku opanowali Końskie, czyniąc je wolnym miastem –„To właśnie ci żołnierze 1 listopada przejęli ten budynek, w którym mieścił się garnizon cesarsko-królewskiego wojska austriackiego. Od tego momentu Końskie stało się wolnym miastem. Przypomnę: było to 1 listopada 1918 roku. 10 dni później przyjechał do Warszawy Piłsudski, a 11 listopada  Polska była wolna” – przemawiał przy tablicy Marian Wikiera, historyk i naczelnik w Starostwie Powiatowym w Końskich.

REKLAMA

W krótkiej uroczystości pod tablicą udział wzięli także pensjonariusze DPS-u oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich, w tym także klasy mundurowej. O tym jak powiat świętuje 103. rocznicę Odzyskania Przez Polskę Niepodległości opowiedział starosta Grzegorz Piec –„Obchody powiatowe rozpoczęliśmy w sobotę, gdzie odbył się 25. Rajd Niepodległości organizowany przez PTTK w Końskich. Tam bardzo liczną grupę stanowili pracownicy Starostwa Powiatowego – blisko 30 osób. Przeszliśmy 14 kilometrów. Dzisiaj upamiętniliśmy wiązanką kwiatów tę tablicę. Za chwilę przejdziemy do starostwa, gdzie jest wystawa. Zapraszam wszystkich na jutro na obchody miejskie. Najpierw spotykamy się pod pomnikiem, a następnie msza w Kolegiacie” – mówił nam starosta.

Chwilę po spotkaniu pod DPS miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”, która powstała przy współpracy biura programu „Niepodległa” z koneckim starostwem. Na tę uroczystość do wcześniej wymienionych dołączył także wicestarosta Wiesław Skowron. Wystawa znajduje się na pierwszym piętrze powiatowego urzędu. Oglądać mogą ją klienci jednostki, a zaproszenie już otrzymali wszyscy uczniowie koneckich szkół. Twórcy chcą by wystawa była urozmaiceniem lekcji wychowawczych oraz historii.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *