REKLAMA

Pat w sprawie absolutorium dla Pacochy

Nie referendum, a klapsem dla Rady Gminy od Regionalnej Izby Obrachunkowej zakończył się spór o absolutorium dla wójta Gowarczowa Stanisława Pacochy. 

REKLAMA

Dokładnie w środę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach uznało uchwałę o nieudzieleniu wójtowi Pacosze absolutorium za 2015 rok za nieważną.

Gowarczów Sesja

Rada Gminy podjęła decyzję o nieudzieleniu wójtowi absolutorium niezgodnie z prawem.

Skąd taka decyzja RIO? Wcale nie chodzi tu o zawartość merytoryczną podjętej uchwały. Po prostu podczas głosowania radni nie spełnili wymogów formalnych, czyli nie opowiedzieli się za uchwałą bezwzględną większością głosów.

REKLAMA

Jak tłumaczy Regionalna Izba Obrachunkowa: Skład Rady Gminy w Gowarczowie liczy 15 radnych, a więc do uzyskania bezwzględnej większości potrzeba 8 głosów. Tymczasem za udzieleniem Pacosze absolutorium głosowało 7 radnych, 4 było „przeciw”, 2 „wstrzymało się”, a 2 było w ogóle tego dnia nieobecnych. RIO nie mogło więc zrobić nic innego jak tylko uznać nieważność podjętej przez radę uchwały.

„W związku z powyższym w Gminie Gowarczów kwestia absolutorium dla Wójta za 2015 rok nie została rozstrzygnięta.” – czytamy w uzasadnieniu unieważnienia, którego dokonała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Radni mogą się jeszcze od tej decyzji odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *