REKLAMA

Pat w sprawie absolutorium dla Pacochy

Nie referendum, a klapsem dla Rady Gminy od Regionalnej Izby Obrachunkowej zakończył się spór o absolutorium dla wójta Gowarczowa Stanisława Pacochy. 

REKLAMA

Dokładnie w środę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach uznało uchwałę o nieudzieleniu wójtowi Pacosze absolutorium za 2015 rok za nieważną.

Gowarczów Sesja

Rada Gminy podjęła decyzję o nieudzieleniu wójtowi absolutorium niezgodnie z prawem.

Skąd taka decyzja RIO? Wcale nie chodzi tu o zawartość merytoryczną podjętej uchwały. Po prostu podczas głosowania radni nie spełnili wymogów formalnych, czyli nie opowiedzieli się za uchwałą bezwzględną większością głosów.

REKLAMA

Jak tłumaczy Regionalna Izba Obrachunkowa: Skład Rady Gminy w Gowarczowie liczy 15 radnych, a więc do uzyskania bezwzględnej większości potrzeba 8 głosów. Tymczasem za udzieleniem Pacosze absolutorium głosowało 7 radnych, 4 było „przeciw”, 2 „wstrzymało się”, a 2 było w ogóle tego dnia nieobecnych. RIO nie mogło więc zrobić nic innego jak tylko uznać nieważność podjętej przez radę uchwały.

„W związku z powyższym w Gminie Gowarczów kwestia absolutorium dla Wójta za 2015 rok nie została rozstrzygnięta.” – czytamy w uzasadnieniu unieważnienia, którego dokonała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Radni mogą się jeszcze od tej decyzji odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *