REKLAMA

Wolontariuszki z Rumunii i Gruzji edukowały młodzież [zdjęcia]

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie gościła  dwie wolontariuszki Fundacji Schumana. Julia z Rumunii i Khatia z Gruzji poprowadziły warsztaty dla dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Wolontariuszki przyjechały do Polski w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Panie poznają nasz kraj, ale też uczą o tradycjach i kulturze swoich państw w ramach długoterminowego wolontariatu UE, finansowanego ze środków unijnych. Na co dzień działają w siedzibie Fundacji w Warszawie.

REKLAMA

Julia Mezei z Rumunii oraz Khatia Martiashvili z Gruzji poprowadziły warsztaty dla trzech grup. Dzieci z Przedszkola nr 3 w Końskich miały okazję zatańczyć do rumuńskiej muzyki ludowej oraz napisać swoje imię w alfabecie gruzińskim. Natomiast młodzież z I i II LO w Końskich poznała podstawowe informacje oraz ciekawostki dotyczące krajów pochodzenia wolontariuszek.

„Czy wiedzieliście, że autor „Drakuli” Bram Stoker, Irlandczyk, nigdy nie był w Rumunii? A stolica Gruzji Tbilisi oznacza po gruzińsku „ciepłe miejsce”? I że Gruzini dostają prezenty w Nowy Rok, a nie tak jak my w Wigilię? Licealiści wyszli ze spotkań na pewno bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie. Dowiedzieli się na przykład, jak zostać wolontariuszem w wybranym kraju Unii EuropejskiejWarsztaty powadzone były w języku angielskim, co dodatkowo podnosi wartość edukacyjną wydarzenia. Uczestnicy, opiekunowie oraz same wolontariuszki wyraziły ogromne zadowolenie i radość z warsztatów. Młodzi ludzie wychodzili ze spotkania z uśmiechem i deklarowali chęć udziału w kolejnych wydarzeniach tego typu, co nas bardzo cieszy. Konecka Biblioteka chciałaby kontynuować ich organizację i mamy nadzieję, że czerwcowe warsztaty zapoczątkują szerszą współpracę z Fundacją Schumana, co pozwoli nam lepiej zrozumieć europejską wspólnotę” – mówi inicjatorka warsztatów Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Końskich.

Zdjęcia (archiwum Biblioteki):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *