REKLAMA

Wprawili zabytkowe maszyny w ruch i strzelali z armaty. Tak wygląda zwiedzanie ZZH w Maleńcu! [wideo, zdjęcia]

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zorganizował w niedzielę Weekend w Muzeum, podczas którego pracownicy dawnej fabryki żelaza wprawiali tamtejsze maszyny w ruch. ZZH w Maleńcu takie pokazy po przerwie epidemicznej organizuje cyklicznie co miesiąc począwszy od czerwca.

REKLAMA

„Dzisiaj mamy okazję do spotkania się w mniejszym gronie. Będziemy prowadzić pokazy. Opowiemy sobie króciutko o muzeum, później będziemy uruchamiać największe w Polsce drewniane koło wodne śródsiębierne, następnie będzie uruchomione małe koło wodne, do tego uruchomimy najdłuższy wał transmisyjny w Polsce o długości 32 metrów, maszyny pójdą w ruch, koła będą się obracać, to wszystko będą mogli państwo zobaczyć” – opowiadała nam Joanna Smołuch, przewodnik Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.

Weekend w Muzeum podzielony był na dwie tury zwiedzających. Pierwsza od 14 do 15:30, a druga od 16 do 17:30. Oprócz podziwiania maszyn z dawnych czasów wprawionych w ruch turyści wzięli udział w pokazach i warsztatach kowalskich i metalurgicznych. Chętni mogli wykuć sobie ołowianego żołnierzyka bądź kulę muszkietową, pozostali przyglądali się wykuwaniu kwadratowych gwoździ oraz podków.

REKLAMA

Zwieńczeniem wycieczki po zabytkowym zakładzie był wystrzał z armaty czarnoprochowej, której sposób działania szczegółowo objaśnili pracownicy muzeum. Chętni mogli także zostać na projekcję filmową pt. „Huta sprzed 100 lat”.

Przypominamy, że podczas pandemii zwiedzanie ZZH w Maleńcu było uniemożliwione. Od jakiegoś czasu miejsce to mogli już odwiedzać turyści, jednak podczas lipcowego Weekendu w Muzeum od czasu złagodzenia obostrzeń epidemicznych pracę maszyn demonstrowano dopiero po raz drugi.

„W tej chwili się otwieramy na zwiedzających, z tym, że jest ograniczona ich ilość. Muszą być zachowane środki ostrożności – zachowane odległości, maseczki, do tego środki dezynfekcji – staramy się jak możemy” – mówi Joanna Smołuch.

Weekendowe pokazy przyciągnęły wielu turystów. Jeden z uczestników podzielił się z nami swoimi odczuciami po zakończeniu zwiedzania –„Byłem mile zaskoczony. Nie ukrywam, że przyjechaliśmy tu zupełnie przypadkowo i załapaliśmy się na ten pokaz, także czas dobrze spędzony.  Wystrzał z armaty zrobił na mnie duże wrażenie, chociaż było też parę innych ciekawych pokazów, takich jak wytapianie figurek czy kul z ołowiu” – mówił nam pan Wojtek.

Zakład umożliwia także indywidualne zwiedzanie. Samodzielna eksploracja dawnej fabryki żelaza jest prostsza dzięki wykorzystaniu kodów QR –„Mamy czytniki kodów QR, ściągamy aplikację na telefon i większość maszyn mamy opisane. Tam pani po prostu opowiada o naszym zakładzie” – dodaje przewodnik.

Pierwsze weekendowe zwiedzanie odbyło się w ostatni weekend czerwca, takie wydarzenie będzie mieć miejsce również w sierpniu. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu chętnych turystów zaprasza również na indywidualne zwiedzanie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15 oraz w soboty między 10 a 18. W ofercie zakładu jest również wykupienie przewodnika.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *