REKLAMA

Wracają kontrole na granicach. Zamknięte będą galerie i gastronomia

Podczas specjalnej konferencji prasowej Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet restrykcji, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Od północy z piątku na sobotę w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, restauracje i bary mają świadczyć usługi tylko „na wynos”, a od niedzieli w Polsce przywrócone zostaną kontrole graniczne. Do naszego kraju nie wjedzie większość cudzoziemców, a wszyscy wjeżdżający do kraju będą musieli przechodzić przez 14 dniowe kwarantanny. Jednocześnie rząd apeluje: sklepy spożywcze nie będą zamknięte, apteki, banki i punkty usługowe również. 

REKLAMA

„Zawieszona zostaje działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn. Zgromadzenia do 50 osób mogą się odbywać, powyżej tej liczby nie, dotyczy to wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić” – informuje premier Morawiecki. Wszystkie lokale gastronomiczne będą mogły świadczyć usługi na „wynos”. Otwarte mają być wszystkie sklepy spożywcze, banki, bankomaty, apteki. Również sklepy spożywcze, apteki, pralnie w galeriach handlowych będą otwarte. Restrykcje dotyczące lokali i zgromadzeń mają być wprowadzone do odwołania. 

REKLAMA

Drugą bardzo ważną ogłoszoną decyzją jest ta o częściowym zamknięciu granic Polski –„Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie i także połączenia kolejowe; nastąpi to w nocy z soboty na niedzielę. Wprowadzamy tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczący cudzoziemców” – przemawiał premier.

Przez polskie granice przejadą towary. Cudzoziemcy związani z naszym krajem np. poprzez pracę w Polsce będą musieli przechodzić 14 dniową kwarantannę. Przez kwarantannę przechodzić będą musieli także obywatele Polski wracający do kraju. Wstrzymany jest międzynarodowy ruch samolotów oraz pociągów. 

Za niedotrzymanie kwarantanny, a także wprowadzonych zakazów nakładana będzie grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych.  Częściowe zamknięcie granic ma póki co funkcjonować przez 10 dni od niedzieli. Rząd zostawia jednak możliwość przedłużenia go o kolejne 20 dni i następne 30 dni. 

Najważniejsze ograniczenia znajdziecie na planszach poniżej:

Przypomnijmy, że obecnie w województwie świętokrzyskim 96 osób poddanych jest kwarantannie, 598 jest pod nadzorem epidemiologicznym. W województwie świętokrzyskim nie stwierdzono żadnego przypadku koronawirusa. W całym kraju takich przypadków ujawniono już 68.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *