REKLAMA

Wspominali żołnierza Robota Tadeusza Jencza ps. Allan [wideo, zdjęcia]

Dokładnie 7 listopada 1943 roku w Rogowie w potyczce z żandarmerią niemiecką zginął żołnierz Armii Krajowej z koneckiego oddziału „Robota” Tadeusz Jencz ps. Allan. W 75 rocznicę jego śmierci lokalna społeczność wspominała tego bohatera. 

REKLAMA

„Allan” był jednym z najbardziej słynnych i bohaterskich żołnierzy koneckiej dywersji AK i partyzantów Zgrupowań Cichociemnych Robota-Ponurego. Zginął w Rogowie od kul niemieckich żandarmów 7 listopada 1943 roku. W środę w tej miejscowości odbyły się uroczystości związane z rocznicą jego śmierci w okolicy zbudowanego w 1987 roku z inicjatywy kolegów Allana obelisku, który upamiętnia jego bohaterską śmierć. Sylwetkę Tadeusza Jencza przybliżył zebranym historyk Marian Wikiera.

By uczcić bohatera pod obeliskiem spotkali się kombatanci Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, władze samorządowe, które reprezentowali wiceburmistrzowie Końskich Krzysztof Jasiński, Marcin Zieliński oraz przedstawiciel nowej Rady Miejskiej radny Piotr Słoka, a także członkowie Rady Sołeckiej Rogowa z sołtysem Markiem Kozerawskim na czele. W uroczystości uczestniczyła również młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Rogowie oraz strzelcy z  Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie oraz Jednostki Strzeleckiej 2160 Końskie.

REKLAMA

Po krótkiej modlitwie przybyłe delegacje złożyły znicze oraz wieńce pod tablicą.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *