REKLAMA

Wspomnienie o marszałku Piłsudskim w Maleńcu

W Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu odbędzie się wydarzenie słowno-muzyczne pt. „Wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim”, w którym weźmie udział aktorka Ewa Dałkowska.

REKLAMA

Artystyczne spotkanie odbędzie się w piątek 11 czerwca o godz. 20.00. Podczas wydarzenia aktorka Ewa Dałkowska zaprezentuje fragmenty książki „Ścieżka obok drogi” autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny. To literackie wspomnienie o Józefie Piłsudskim z okresu pracy poetki w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Dopełnienie występu będzie stanowić prezentacja karykatur Marszałka wykonanych przez Zdzisława Czermańskiego.

REKLAMA

Celem projektu jest upamiętnienie postaci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zainspirowanie uczestników do poszerzenia swoich wiadomości z zakresu historii, odnoszących się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dwudziestolecia międzywojennego. Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926 – 1935 była osobistą sekretarką Marszałka, są barwną opowieścią ukazującą postać Józefa Piłsudskiego z dwóch perspektyw, jako zwykłego człowieka i Wielkiego Męża Stanu. „Ścieżka obok drogi” doczekała się trzech wydań w okresie międzywojennym (w latach 1938-1939), po wojnie ukazało się zaledwie jedno wydanie – reprint w 1989 roku.

Wstęp na to spotkanie jest wolny. Wydarzenia odbędzie się w reżimie sanitarnym. Liczba miejsc jest ograniczona.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *