REKLAMA

Wybierz zawód! Kanada zaprasza w swoje szeregi [wideo, zdjęcia]

Fachowcy od elektryki, mechaniki pojazdów samochodowych, czy glazurnicy w ostatnich latach zarabiają w Polsce coraz więcej. Nic więc dziwnego, że rośnie zainteresowanie kształceniem w zawodzie. W powiecie koneckim taką możliwość oferuje Branżowa Szkoła działająca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2, czyli w popularnej „Kanadzie”. Ostatnio w tej jednostce odbył się pełen atrakcji dzień otwarty. Jeżeli jesteś zainteresowany nauką w „Kanadzie” skontaktuj się z sekretariatem szkoły: tel. 41 372 65 57   mail: [email protected]. Wszystkie szczegóły dotyczące naboru znajdziecie też na http://www.zsp2konskie.eu/

REKLAMA

„Wybór szkoły ponadpodstawowej to pierwsza poważna decyzja w życiu każdego ucznia, od której zależy jego przyszłość zawodowa. Uczeń może wybrać liceum ogólnokształcące, technikum, czy branżową szkołę I stopnia. Jeżeli wybierze branżową szkołę, naszą szkołę, to musi się skupić na wyborze odpowiedniego kierunku kształcenia, tak aby on był zgodny z jego zdolnościami, pasjami, marzeniami, ale by przede wszystkim mógł on zapewnić mu godną płacę i pracę. Społeczeństwo nie wiele o tym wie, ale szkoła branżowa dzieli się na dwa stopnie: I stopnia i II stopnia. Szkoła I stopnia to cykl 3-letni – uczniowie uczęszczają do szkoły w klasie pierwszej przez cztery dni, a jeden dzień to zajęcia praktyczne u pracodawców. W drugiej i trzeciej klasy trzy dni chodzą do szkoły, a na zajęcia do pracodawców dwa dni” – mówi nam Łukasz Misztal, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich.

REKLAMA

Od pierwszego dnia w szkole uczeń pobiera wynagrodzenia za uczęszczanie na praktyki przez okres 36 miesięcy. Zainteresowani po zakończeniu Branżowej Szkole I Stopnia mogą kontynuować naukę na II stopniu, uzyskać dyplom technikum, zdać maturę, a potem nawet kontynuować naukę na studiach –„Nasza szkoła to najlepsza, wykwalifikowana kadra, szkoła z historią oraz współpraca z pracodawcami, którzy działają na naszym rynku przez wiele lat, od pokoleń. Na początku firmy prowadzili dziadkowie, później synowie, a teraz wnukowie, z którymi mamy podpisane porozumienia” – dodaje dyrektor Misztal.

A jakie zawody można wybrać w Kanadzie? To między innymi: mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, elektomechanik, blacharz, elektryk, kucharz, sprzedawca, piekarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, betoniarz-zbrojarz, murarz-tynkarz, stolarz, ślusarz, cukiernik, monter sieci i instalacji sanitarnych, blacharz, lakiernik samochodowy, operator maszyn i urządzeń odlewniczych.

Szkoła często bierze udział w projektach Erasmus zapewniając swoim podopiecznym możliwość wyjazdu zagranicznego na praktyki – byli oni już choćby w Niemczech,  Portugalii, czy we Włoszech –„Uczniowie odbywający praktyki za granicą od razu dostają oferty pracy od firm zagranicznych, jeszcze przed skończeniem szkoły” – mówi dyrektor Misztal.

Dodatkowym benefitem dla uczniów uczęszczających do klas samochodowych jest możliwość zrobienia prawa jazdy za darmo. Absolwenci „Kanady” przed nasza kamerą zachwalali tę szkołę –„Było tutaj bardzo fajnie, wielu rzeczy mogłem się nauczyć, fajne praktyki zawodowe, dużo wycieczek, fajni nauczyciele, miła atmosfera, wyjazdy zagraniczne typu Erasmus. Bardzo wielu znajomych, ciekawych ludzi można było poznać. Co najważniejsze: trzy lata stażu pracy i ciągłej nauki zawodu” – mówił nam Maurycy, a Marta dodawała –„Ogólnie szkoła robi bardzo dobre wrażenie pod względem nauki, jak i praktyki […] To co najbardziej mi się tutaj podoba to fakt, że bardzo dobrze przygotowuje pod zawód. To jest najważniejsze. Moje wrażenia co do tego jak ta szkoła funkcjonuje to działa to naprawdę bardzo dobrze i wydaje mi się, że te czasy stąd i wspomnienia zapamiętam najdłużej. One są świetne” – mówi Marta.

O tym, że dobra, spokojna atmosfera i ciągłe wsparcie dla uczniów to priorytety zapewnia także dyrektor Misztal –„Dla mnie jako psychologa człowiek jest najważniejszy. Porównałbym naszych uczniów do takiej biblioteki, w której książki są na półkach. My zaglądamy do każdej książki, nie tylko oceniamy, ale i próbujemy pomóc uczniowi. Po covidzie wielu uczniów potrzebuje pomocy nauczycieli – to my jesteśmy dla nich”.

Wszystkie te atuty ZSP 2 pokazywało podczas dnia otwartego zorganizowanego w środę 31 maja. W szkole oraz na placu przed nią można było obejrzeć między innymi pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej wykonany przy współpracy z koneckimi służbami. Odbyły się też konkursy „sprawdź się w zawodzie” w branży budowlanej, handlowej, fryzjerskiej i motoryzacyjnej oraz konkurs „Wiem, co zrobić gdy…”. Każdy przybyły mógł posilić się przy grillu oraz na stoisku gastronomicznym, nie zabrakło też atrakcji niespodzianek.

Zdjęcia (ZSP nr 2 w Końskich):

REKLAMA

One thought on “Wybierz zawód! Kanada zaprasza w swoje szeregi [wideo, zdjęcia]

  1. […] Branżowa Szkoła w ZSP 2 Końskie przy ulicy Warszawskiej to kształcenie między innymi w popularnych zawodach jak mechanik samochodowy, fryzjer, budowlaniec czy sprzedawca. Przypomnijmy, że szkoła łączy naukę z praktykami zawodowymi przez wszystkie lata prowadzenia ucznia. Na dodatek uczniowie otrzymują wynagrodzenia za odbywane praktyki! Więcej o tym jak funkcjonuje szkoła dowiecie się z materiału wideo (lub pod linkiem TUTAJ): […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *