REKLAMA

Wybory w powiecie koneckim – kalendarz i statystyka [wideo]

By wziąć udział w wyborach samorządowych 2018 do urn pójdziemy już 21 października. Wybierać będziemy radnych wojewódzkich, powiatowych, gminnych i w końcu wójtów oraz burmistrzów. Niemal wszyscy kandydaci są już znani!

REKLAMA

W powiecie koneckim mieszka nieco ponad 80 tysięcy osób, z czego prawie 67 tysięcy jest uprawnionych do głosowania. W wyborach do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego głosować będziemy w okręgu nr 2, który obejmuje powiaty starachowicki, skarżyski i konecki. Do wzięcia jest tutaj 6 mandatów radnych. O nie bić będzie się 83 kandydatów zarejestrowanych na 12 listach.  Listę wszystkich kandydatów znajdziecie TUTAJ.

Wybory do Rady Powiatu Koneckiego zadecydują nie tylko o tym kto zostanie radnym, ale i o tym który z komitetów będzie miał większość, a więc i o tym kto zostanie Starostą Koneckim. Tutaj wybieramy 21 radnych w 4 okręgach. W okręgu nr 1, który obejmuje miasto i gminę Końskie do rozdania jest 9 mandatów, w okręgu 2, czyli w mieście i gminie Stąporków jest to 5 mandatów, w okręgu 3 obejmującym gminy: Radoszyce, Fałków, Ruda Maleniecka do wzięca są 4 mandaty, a okręg 4 składający się z gmin Gowarczów, Smyków, Słupia Konecka będzie miał w Radzie Powiatu swoich 3 przedstawicieli. O te miejsca bić będzie się 169 kandydatów skupionych w 6 komitetach. Listę kandydatów znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

Najmniejsze rady do których będziemy wybierać radnych to Rady Miast i Gmin. W naszym powiecie takich jednostek mamy osiem – największa to Rada Miasta i Gminy Końskie, gdzie wybierać będziemy 21 radnych – lista wszystkich kandydatów dostępna jest TUTAJ. W pozostałych gminach naszego powiatu mieszkańcy będą wybierać po 15 radnych, a pełne listy opublikujemy już niebawem. Łącznie gminnych rajców w całym powiecie wybierzemy 126, a wybierać będziemy spośród 493 kandydatów.  Listy wszystkich kandydatów we wszystkich gminach będziemy stopniowo publikować.

W naszym powiecie 41 % wszystkich kandydatów do jednostek każdego szczebla stanowią kobiety. Średnia wieku kandydatów to 48 lat.

Kandydatów na wójtów i burmistrzów póki co tak naprawdę znamy tylko nieoficjalnie. Ostatni dzień ich zgłaszania to 26 wrzesień i dopiero 27-go poznamy oficjalnych kandydatów na to najważniejsze w danej gminie stanowisko. O nich także z pewnością Państwa poinformujemy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *