REKLAMA

Wybrali nową Radę Społeczną ZOZ. Zdaniem opozycji to wybór skandaliczny [wideo, zdjęcia]

Wtorkowa sesja Rady Powiatu Koneckiego nie należała do najciekawszych. Odbyło się na niej jednak kilka istotnych głosowań. Jednym z nich był wybór członków Rady Społecznej Zakładu Opieki Zdrowotnej w Końskich. Rada to bardzo ważny organ dla funkcjonowania szpitala – spełnia ona funkcję opiniodawczą, kontrolną, inicjującą pewne przedsięwzięcia. Jest swego rodzaju ciałem doradczym dla dyrektora szpitala. Wybór członków rady ZOZ nie odbył się bez kontrowersji, a zdaniem opozycji był wręcz skandaliczny. 

REKLAMA

Niepisaną zasadą jest, że szefem Rady Społecznej ZOZ zostaje zarządca organu założycielskiego, czyli w przypadku koneckiego szpitala będzie to starosta konecki Andrzej Marek Lenart. Ustalono, że gmina Końskie ma mieć dwóch członków, gmina Stąporków również dwóch, a pozostałe gminy powiatu koneckiego po jednym. W ten sposób wyłania się dziesięciu członków. Jedenastego wskazuje Wojewoda Świętokrzyski i w tym przypadku jest nim Adrian Pękacz, dwunastym jest wspomniany wcześniej Starosta.  On też wskazuje kandydatów na członków rady z poszczególnych gmin.-„Chciałbym zaproponować z terenu miasta i gminy Końskie następujące kandydatury: p. Stanisław Kacperski i pani Dorota Duda; gmina Stąporków – p. Czesław Kurcbart i p. Dariusz Młodawski. Pozostałe gminy: Fałków – Danuta Leśniewicz, Gowarczów – Tomasz Słoka, gmina Radoszyce – Paweł Pękala, gmina Ruda Maleniecka – Bogdan Soboń, Słupia Konecka – Witold Wójcik, Smyków – Grzegorz Piec” – mówił Lenart.

Jak można zauważyć dziewięciu na dziesięciu zgłoszonych to radni Rady Powiatu Koneckiego. Tym dziesiątym jest Tomasz Słoka – były wójt Gowarczowa. Tymczasem w radzie znajduje się gowarczowski radny Jan Prasał – niezwykle ceniony i doświadczony lekarz, dyrektor przychodni w Gowarczowie. Wydaje się, że lepszej kandydatury do Rady Społecznej ZOZ po prostu być nie może. Zdaniem opozycji zgłoszenie Słoki, a nie Prasała było ze strony zarządzających powiatem zwykłą złośliwością –„Gdzie tu logika w zgłoszeniu na członka Rady Społecznej ZOZ-u pana Słoki skoro mamy radnego z tamtej gminy? Panie starosto pan sam sobie zaprzecza. To co robicie to jest skandal, to jest urągające powadze tej izby.” – apelował Wiesław Skowron, radny opozycyjny.

REKLAMA

Zdanie radnego Skowrona podzielał także radny Wojciech Owczarek wybrany z terenu gminy Końskie –„Zgadzam się z poprzednią wypowiedzią, a jako członka Rady Społecznej z gminy Gowarczów chciałbym zgłosić kolegę Jana Marcina Prasała” – zgłaszał Owczarek.

Opozycja do rady zgłosiła jeszcze kandydatury z Końskich: Roberta Plecha oraz Wojciecha Owczarka. Jak można się było jednak spodziewać zarówno one, jak i kandydatura doktora Prasała przepadły w głosowaniu – Prasał otrzymał dziewięć głosów poparcia podczas gdy jego konkurent Tomasz Słoka dziesięć, Owczarek i Plech dostali po dziesięć głosów podczas gdy ich konkurencji jedenaście. Większość koalicyjna zdecydowała więc, że Radę Społeczną ZOZ stworzą osoby wskazane przez starostę  Andrzeja Lenarta.

Skład Rady Społecznej ZOZ Końskie w nowej kadencji: Andrzej Lenart, Adrian Pękacz, Stanisław Kacperski, Dorota Duda, Czesław Kurcbart, Dariusz Młodawski, Danuta Leśniewicz, Tomasz Słoka, Paweł Pękala, Bogdan Soboń, Witold Wójcik, Grzegorz Piec.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Wybrali nową Radę Społeczną ZOZ. Zdaniem opozycji to wybór skandaliczny [wideo, zdjęcia]

  1. Taki ceniony radny i dyrektor a nie potrafi zadbać o zdrowie swoich najmłodszych pacjentów skoro pediatra w jego ośrodku zdrowia przyjmuje raz w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *