REKLAMA

Wyciągarka samochodowa – co warto wiedzieć przed zakupem?

Wyciągarki samochodowe stanowią podstawę wyposażenia aut miłośników jazdy off-roadowej. Powinny znaleźć się zarówno w samochodach terenowych przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej, jak i w pojazdach specjalnych. Ich wybór zależy przede wszystkim od późniejszego przeznaczenia oraz rodzaju pojazdu. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co warto wiedzieć przed ich zakupem.

REKLAMA

Jakie są rodzaje wyciągarek samochodowych?

Na rynku dostępne są 4 rodzaje wyciągarek samochodowych: elektryczne, hydrauliczne, mechaniczne oraz ręczne. Dwa pierwsze rodzaje należą jednak do najpopularniejszych rozwiązań. Wyciągarki elektryczne uchodzą przy tym za najbardziej uniwersalny wybór. Wyposażone są w silnik, który zasilany jest przez akumulator. Dzięki swojej niskiej cenie oraz prostemu montażowi często wybierane są przez amatorów. Odznaczają się przy tym doskonałym stosunkiem wagi do wydajności. Cechuje się wytrzymałością oraz szybką pracą.

REKLAMA

Wyciągarki hydrauliczne działają dzięki wykorzystaniu silnika hydraulicznego lub hydraulicznego systemu wspomagania kierownicy. Dzięki większej mocy często stosowana są przez profesjonalistów uczestniczących w rajdach terenowych. Mimo iż wykazuje dużą niezawodność, pracuje dosyć wolno. Mogą jednak działać nieprzerwanie przez dłuższy czas. Są przy tym wyjątkowo trwałe oraz odporne na wodę, dzięki czemu znajdują zastosowanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Szeroki wybór wysokiej jakości wyciągarek samochodowych do pojazdów rekreacyjnych i specjalnych znajdziesz na stronie dragonwinch.com.

Jak wybrać odpowiednie parametry?

Podczas zakupów warto pamiętać o dopasowaniu kluczowych parametrów. Jednym z nich jest uciąg wyciągarki samochodowej, który powinien być 1,5 razy większy niż dopuszczalna masa całkowita pojazdu. Dzięki temu bez trudu wydobędziesz zakopany samochód nawet w przypadku maksymalnego obciążenia. Tak dobrane akcesoria powinny sprawdzić się w większości trudnych przypadków. Jeśli uciąg będzie niewystarczający może dojść do zerwania liny. Jednocześnie sprzęt nie powinien posiadać zbyt dużego uciągu.

Ważna jest także moc urządzenia, która także powinna zostać dopasowana do potrzeb użytkownika. W przypadku amatorów przeważnie sprawdza się wyciągarka o 5-7 KM. Jeśli wybierzesz zbyt silny sprzęt, nie wykorzystasz w pełni jego potencjału. Nie dasz bowiem rady w pełni naładować urządzenia. Jednocześnie parametr ten spada wraz z ilością zwojów liny. Na ostatnim zwoju wyciągarka powinna posiadać zatem moc dwukrotnie większy od masy samochodu. Od tego parametru zależy także szybkość pracy.

O czym pamiętać podczas montażu?

Montaż wyciągarki zależeć będzie od rodzaju wybranego sprzętu. Samodzielna instalacja często okazuje się jednak zbyt skomplikowany, wymaga bowiem wiedzy w zakresie posługiwania się specjalistycznym sprzętem. Dodatkowe konieczne jest posiadanie dodatkowych narzędzi oraz wyposażenia, m.in. płyty montażowej. Cały proces utrudniony jest przez brak instrukcji dostosowanych do konkretnych modeli samochodów. Z tego powodu większość użytkowników decyduje się na wizytę u sprawdzonego mechanika. Niekiedy montaż wiąże się z koniecznością wcześniejszego demontażu licznych elementów pojazdu. Specjalistom praca może zająć nawet około 6-7 godzin. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie sprawdź artykuł: Jak poprawnie użytkować wyciągarkę? – 5 porad dla kierowcy.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA


Dodaj komentarz