REKLAMA

Wyjątkowy święto edukacji w II LO. Rozdano mnóstwo stypendiów [wideo, zdjęcia]

Podczas uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej w II Liceum Ogólnokształcącym nie zabrakło życzeń, prezentów, ale i uhonorowania najlepszych uczniów. Wręczono stypendia Fundacji św. Mikołaja i stypendia przyznawane przez kapitułę Stowarzyszenia na Rzecz II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. 

REKLAMA

Uroczystość miała podniosły charakter, a odbyło się podczas niej także ślubowanie pierwszoklasistów. W II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich w obecnym roku szkolnym uruchomiono 9 klas pierwszych – to 4 oddziały po gimnazjum i 5 po podstawówce. W ślubowaniu udział wziął przewodniczący każdej z klas. 

Jak to podczas Dnia Nauczyciela nie zabrakło życzeń dla pedagogów, ale i wszystkich pracowników jednostek oświatowych. Składali je: dyrektor szkoły Beata Salata, naczelnik oświaty w Starostwie Powiatowym Krzysztof Stachera oraz przewodniczący Rady Rodziców w II LO Andrzej Kos:

REKLAMA

„Dzień Edukacji Narodowej to taki dzień szczególny dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ nauczyciele tworzą ten główny trzon, ale wiemy o tym, że bez pracowników administracji, obsługi, bez tych którzy prowadzą szkoły, którzy finansują szkoły, którzy nadzorują by w tych szkołach było dobrze nie byłyby te szkoły prowadzone w tak dobry sposób. Jest to dzień szczególny spośród tych wszystkich dni w kalendarzu. To dzień, w którym nauczyciel musi czuć, że to jest jego święto. Mam nadzieję, że młodzież dziś zrobiła wszystko by pokazać swoim nauczycielom, że są dla ich ważni, że bez nich ciężko by było obrać właściwy kierunek, ciężko by było dotrzeć do tego wyznaczonego przez siebie celu […] Chciałam w tym szczególnym dniu życzyć żebyście Państwo w tym roku szkolnym osiągali same sukcesy, ale nie tylko te sukcesy zawodowe, bo one są bardzo ważne dla każdego z nas – wszyscy mamy ambicję i staramy się ją przekładać na pracę zawodową. Życzę tego z całego serca żeby spełniły się Państwa życzenia te prywatne, na które czasami brakuje czasu. Chciałabym żeby ta doba, która się kurczy dla każdego z Państwa, zwłaszcza gdy dzień jest za krótki, a i noc do pracy też bardzo mocno się kurczy, więc życzę Państwu byście przede wszystkim mieli czas wolny i czas dla siebie. Byście nie zapominali, że istniejecie Wy jako jednostka w tym społeczeństwie, że istnieją bliskie Wam osoby, dla których też życzę byście mieli czas. Tak byście umieli i chcieli żyć też własnym życiem, nie tylko życiem zawodowym” – życzyła Beata Salata, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich.

„Powiem Wam moi drodzy – to jest Wasze święto, uczniów też, bezsprzecznie to jest też Wasze święto. Dlatego też 14 października to nie nauczyciele mają wolne tylko Wy. Moi drodzy to niecodzienne święto, ale dobrze by było by ono było codzienne. Byśmy tak naprawdę w tym tylko dniu 14 października hołubili rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, a nauczyciele święto będą mieli zawsze, tak i uczniowie i z tym się trzeba dogadać. Pozwolicie, że w swoim imieniu i imieniu starosty koneckiego p. Grzegorza Pieca, który na ręce pani dyrektor przekazuje życzenia w formie pisemnej. Złożę Wam moi Państwo życzenie naprawdę lekkiej pracy – spróbujmy, to są życzenia, może kiedyś się spełnią. Lekkiej pracy, ze wspaniałą młodzieżą – co już macie i odpowiedniej gratyfikacji finansowej” – mówił Krzysztof Stachera, naczelnik oświaty w Starostwie Powiatowym w Końskich

„Nie tylko tego dnia, ale chcemy Państwu bardzo serdecznie podziękować. Może to zabrzmi prozaicznie, ale naprawdę wdzięczność nasza jest ogromna. Przede wszystkim chcemy życzyć Wam siły i wytrwania w tej zawodzie, a może nawet nie zawodzie a pasji, którą wykonujecie. Nie wyobrażam sobie żeby tyle dzieciaków wychowywać bez pasji. Ja rozumiem 500+ i że można mieć piątkę, siódemkę, ale nie trzysta. Bez pasji nie da się tego wychować. Przychodzić codziennie z mniejszym lub większym uśmiechem i uczyć te dzieciaki. Obdarzać je swoją miłością, przekazywać im tę wiedzę. To jest trudny zawód, wręcz powołanie. Chcemy wyrazić swoją wdzięczność, że robicie to z pasją w tej szkole i bardzo serdecznie Państwu podziękować” – przemawiał Andrzej Kos, przewodniczący Rady Rodziców w II LO.

We wtorek w II LO wręczono także nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły – „Trzeba by było wyróżnić dużo więcej osób, ale niestety fundusze są dużo mniejsze. W związku z tym proszę żeby każdy czuł się wyróżniony i każdy czuł się doceniony, a tylko niektórzy dzisiaj odczują gratyfikację w postaci pieniędzy, które wpłyną na konto. Wszystkim Państwu bardzo serdecznie dziękuję” – mówiła dyrektor Salata.

Na nagradzaniu pracowników tego dnia się jednak nie skończyło. Wręczono bowiem także stypendia dla uczniów z dwóch źródeł finansowania. Stowarzyszenie na Rzecz II LO przyznało cztery stypendia w wysokości po tysiąc złotych każde, a otrzymali je: Wojciech Potocki otrzymując tytuł „Talent Szkoły w kategorii Sztuka”; Jakub Persona z tytułem „Talent Szkoły w kategorii Najlepszy Absolwent Szkoły Podstawowej”; Wojciech Grot z tytułem „Talent Szkoły w kategorii Najlepszy Absolwent Gimnazjum” oraz Wiktoria Jakubowska z tytułem „Talent Szkoły w kategorii Nauka”.

II LO od wielu lat współpracuje z Fundacją św. Mikołaja, dzięki czemu każdego roku społeczność poprzez różne działania gromadzi znaczące środki na stypendia dla uczniów –„Największe stypendium jakie dzisiaj możemy przyznać to jest 3,5 tysiąca złotych, najniższe to jest 2 tysiące złotych. Nie było prosto z 19 wniosków, które złożyliście do nas wybraliśmy 14, ale udało się. Nie robiłam tego sama, więc ciężar tutaj się troszeczkę rozłożył. Jeszcze raz Wam dziękuję za cały rok pracy, powyżej 35 tysięcy wpłynęło na nasze konto i te pieniążki znowu Wam oddajemy dzisiaj w tych stypendiach. Liczę, że współpraca będzie się układała jeszcze lepiej, czyli zamiast 35 tysięcy w następnym roku będziemy mieli 70 tysięcy i przyznamy je również dla Was” – tłumaczyła Agnieszka Woźniak, koordynatorka Fundacji Św. Mikołaja w II LO.

A wyróżnieni tym stypendium w obecnym roku to: Wiktoria Tomasik, Jakub Jakubowski, Monika Połeć, Julia Michalska, Agata Wróbel, Patrycja Chyb, Damian Szulc, Irmina Świtoń, Michał Szemberg, Anna Pękala, Martyna Olszyna, Anastazja Solarz, Magdalena Suchanek, Karolina Antos.

Świętu pedagogów w „Nowym Ogólniaku” towarzyszyła część artystyczna przygotowana przez nauczycielki: Agnieszkę Woźniak, Małgorzatę Świtakowską i Ewę Szwed.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *