REKLAMA

Wyruszyli Szlakiem Świętokrzyskiej Brygady NSZ [wideo, zdjęcia]

Koneccy miłośnicy turystyki rowerowej oraz historii w sobotni poranek wyruszyli na trasę IV Rajdu Szlakiem Świętokrzyskiej Brygady NSZ. Spod starostwa powiatowego o godzinie 9:00 odjechało około 30 osób. Metę zaplanowano w Lasocinie, gdzie dotrą też grupy z innych powiatów. 

REKLAMA

To wydarzenie przypominające działalność Świętokrzyskiej Brygady NSZ organizowane jest wspólnie przez cztery powiaty jędrzejowski, kielecki, konecki i włoszczowski przy wsparciu samorządu gminy, a już niebawem Miasta i Gminy Łopuszno. Jednocześnie na trasę rajdu wyjeżdżają grupy z czterech wymienionych powiatów by spotkać się w Lasocinie na placu „Nad Stawkiem”. Tam odbywają się uroczystości patriotyczne i militarny piknik

„Trasa jest identyczna, jak w zeszłym roku. Rozpoczynamy przy budynku Starostwa Powiatowego w Końskich, spod pomnika patrona powiatu koneckiego, błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego. Po drodze mamy odwiedzimy m.in. gajówkę w Zychach, gdzie zawiązał się oddział majora Hubala Dobrzańskiego. Będziemy też przypominać historię generała Antoniego Hedy Szarego w miejscowości Grodzisko. Nasz etap konecki kończymy przy Dębie w Wilczkowicach, poświęconemu podporucznikowi Edwardowi Podwysockiemu, który został zamordowany w Katyniu. Różnica jest tylko taka, że w ubiegłym roku nie bolały mnie plecy, a dziś bolą mnie plecy” – opowiadał i żartował przed naszą kamerą starosta konecki Grzegorz Piec.

REKLAMA

Na trasę oprócz starosty ruszyli też między innymi dyrektor Urzędu Pracy Jacek Werens, radny miasta i gminy Końskie Ernest Kruk, czy naczelnik powiatowej promocji i jednocześnie historyk Marian Wikiera. Zanim konecka grupa wyruszyła na trasę złożono znicze i wieńce pod pomnikiem patrona powiatu błogosławione księdza Kazimierza Sykulskiego, który także był żołnierzem. To ukłon w kierunku święta Wojska Polskiego, które przypada na najbliższy poniedziałek.

Finał w Lasocinie połączony z patriotycznym piknikiem przewidziano na godzinę 15:00.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *