REKLAMA

Wystawa o żołnierzu ze Starego Młyna do obejrzenia w Bibliotece [wideo, zdjęcia]

Ciekawą wystawę dotyczącą Sylweriusza Jaworskiego ps. „Strzemię” można do 17 sierpnia oglądać w Bibliotece Publicznej w Parku Miejskim w Końskich. 

REKLAMA

Sylweriusz Jaworski urodził się 30.01.1923 roku, a zmarł 15.01.2000 roku. Całe swoj życie związany był z Konecczyzną, a w szczególności ze „Starym Młynem”, gdzie mieszkał. Działał pod pseudonimem. „Strzemię”, był plutonowym podchorążym, żołnierzem Hubala, żołnierzem Zwiadu Konnego Świętokrzyskiego Zgrupowania Partyzanckiego Armii Krajowej „Ponury-Nurt”, więźniem politycznym w latach 1946-1949.

W koneckiej bibliotece można oglądać pamiątki dotyczące tego żołnierza, które przekazali dwa pasjonaci historii i regionaliści – Rafał Wasik oraz Marek Kozerawski.

REKLAMA

„Jest tu strona, tak zapis czysto poetycki <<Ktokolwiek będzie oglądał ten album>>. Jak Sylweriusz pisał to on pisał w tym kontekście, że będzie można to udostępnić. Tak jak to teraz jest, że będzie to przedstawione dla szerszej masy ludzi i to jest bardzo fajne przesłanie od kombatantów do tych, którzy będą czytać i to akurat ma w tej chwili miejsce” – opowiada o zgromadzonych materiałach Marek Kozerawski, współorganizator wystawy.

„Musimy dbać o to imię, o pamięć, tak by nikt nam później nie powiedział, że nasi przodkowie byli tacy, a nie inni.” – dodawał Rafał Wasik, który przekazał Markowi Kozerawskiemu materiały dotyczące Sylweriusza Wolskiego.

Inaugurację wystawy zorganizowano pod koniec lipca, a udział wzięli w niej pasjonaci historii, wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński, dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że Sylweriusz Jaworski zostanie uwzględniony w książce wydawnictwa Arslibris pt. „Sto postaci na stulecie niepodległej Polski”, która ma opisywać wybitnych konecczan i ma zostać wydana jeszcze w tym roku. -„Sylweriusz Jaworski decyzją grona historyków został zakwalifikowany do tego by być obecnym w tej książce. Mało było o nim wiadomo, ale w tej chwili mamy taką wiedzę, że spokojnie możemy świetny biogram tego żołnierza i partyzanta stworzyć.” – mówił podczas inauguracji wystawy dyrektor Dariusz Kowalczyk.

Przypomnijmy, że wystawę o Sylweriuszu Jaworskim można oglądać w koneckiej bibliotece do 17 sierpnia.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Wystawa o żołnierzu ze Starego Młyna do obejrzenia w Bibliotece [wideo, zdjęcia]

  1. […] się nawet wystawa poświęcona temu bohaterowi (materiał wideo z jej wernisażu znajdziecie TUTAJ). Teraz postanowiono imieniem Jaworskiego uhonorować nowe koneckiego rondo, które znajduje się w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *