REKLAMA

Wysyp nowych świetlic w gminie Końskie! Są chętni wykonawcy [wideo, zdjęcia]

Sześć zupełnie nowych świetlic i dwa obiekty, które będą pełnić tę funkcję po gruntownej przebudowie. To niezwykle ambitny projekt samorządu gminy Końskie na 2023 rok. Na to zadanie gmina pozyskała 9 milionów złotych z Polskiego Ładu. Teraz znaleźli się zainteresowani wykonaniem obiektów budowlańcy.

REKLAMA

„Jesteśmy po otwarciu ofert i w trakcie ich badania, ale są dwie kompletne oferty. Jedna firmy koneckiej, która w podsumowaniu chce wykonać te 8 zadań inwestycyjnych za łączną kwotę nieco ponad 6,7 mln złotych, druga oferta jest firmy ze Stąporkowa, która to samo wyceniła na nieco ponad 9 mln złotych. I jedna i druga oferta mieszczą się w granicach środków, którymi dysponujemy” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Nowe budynki powstaną w Pile, Wincentowie, Gatnikach, Brodach, Sierosławicach, Jeżowie.  Natomiast przebudowy lub rozbudowy będą miały miejsce w Sworzycach i Wąsoszu. Dodatkowo w ramach projektu i tego samego przetargu mają być też zagospodarowane place wokół nich.

REKLAMA

Ciekawostką jest, że początkowo w Jeżowie nie miał powstawać zupełnie nowy obiekt – gmina planowała przebudować starą szkołę w tej miejscowości. Okazało się, że jest to zupełnie nieopłacalne –„Okazało się, że przebudowa starego budynku szkoły byłaby bardziej kosztowna niż wyburzenie go i postawienie zupełnie nowego, szytego na miarę. Po konsultacjach z samymi mieszkańcami, którzy do starego budynku mieli bardzo osobisty stosunek, dlatego że szkoła w Jeżowie była budowana w czynie społecznym i są mieszkańcy, którzy tam pracowali, są tacy którzy ofiarowali pomoc materialną. Do nich skierowaliśmy apel by określili czy to rozwiązanie  bardziej uzasadnione ekonomicznie będzie miało priorytet nad ich sentymentami. Mieszkańcy zdecydowali się na to by zrobić rozbiórkę starego budynku i budowę nowego” – tłumaczy Obratański.

Po zweryfikowaniu wspomnianych wykonawców urzędnicy gminni wybiorą jednego z nich, z którym podpiszą umowę na budowę obiektów. Na pewno więc jeszcze tej zimy lub wczesną wiosną tego roku wkopane zostaną pierwsze łopaty.

Świetlicowego szaleństwa na tym jednak nie koniec! Warto przypomnieć, że obecnie już budowane są dwa inne tego typu miejsca, finansowane z innych programów zewnętrznych. Mowa o świetlicach w Młynku Nieświńskim oraz Trzemosznej (o nich TUTAJ). Łącznie więc jest szansa, że w 2023 roku lub najpóźniej w 2024 na terenie gminy Końskie uruchomione zostanie 10 nowych świetlic wiejskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Wysyp nowych świetlic w gminie Końskie! Są chętni wykonawcy [wideo, zdjęcia]

 1. krzysztofz pisze:

  Pan burmistrz Krzysztof Obratański niedawno przy okazji przetargu na dwie świetlice w Młynku i Trzemosznej mówił:
  „Opłacało się unieważniać tamte przetargi, organizować je od nowa. Z tego punktu widzenia gmina Końskie ze swoich własnych środków zaoszczędziła około pół miliona złotych”
  Tutaj link do tych słów: https://tkn24.pl/swietlice-w-mlynku-i-trzemosznej-w-budowie-sa-informacje-dla-pozostalych-solectw-wideo

  Teraz Pan burmistrz mówi, że otworzyli oferty (przetarg jest ogłoszony drugi raz, pierwszy unieważniono) i co się okazuję:
  1. W pierwszym przetargu najniższa oferta na 8 świetlic wynosi 5 875 808,31 zł
  2. W drugim przetargu najniższa oferta na 8 świetlic wynosi 6 728 820,00 zł
  Różnica na niekorzyść gminy 853 011,69 zł – o tym fakcie należy powiedzieć moim zdaniem.

  Linki do przetargów:
  https://bip.umkonskie.pl/wiadomosci/9755/wiadomosc/666603/informacja_z_otwarcia_ofert__budowa_i_przebudowa_swietlic_wiejsk
  https://bip.umkonskie.pl/wiadomosci/9755/wiadomosc/657450/informacja_z_otwarcia_ofert__budowa_i_przebudowa_swietlic_wiejsk

 2. krzysztofz pisze:

  „Warto przypomnieć, że obecnie już budowane są dwa inne tego typu miejsca, finansowane z innych programów zewnętrznych. Mowa o świetlicach w Młynku Nieświńskim oraz Trzemosznej (o nich TUTAJ).”
  Niech Pan redaktor wskaże finasowanie tych świetlic albo spyta Pana burmistrza?

  Jedyne co mi się udało znaleźć na biuletynie informacji publicznych to w dokumencie pt. „Limity wydatków na wieloletnie przedsięwzięcia majątkowe planowane do poniesienia w 2023 roku” to 1 000 000,00zl pożyczki na te dwie świetlice.

  Jeżeli jest taka możliwość prosiłbym o dopytanie Pana burmistrza ile pieniędzy własnych gmina wydała na te dwie świetlice, ile pieniędzy pożyczyła, a ile jej zrefundowały programy zewnętrzne o których Pan mówi.
  Poniżej link do dokumentu – dokument o którym piszę to załącznik nr 3.
  https://bip.umkonskie.pl/wiadomosci/16293/wiadomosc/661638/projekt_budzetu_na_2023_r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *