REKLAMA

Za chwilę ruszy przebudowa Koneckiego Centrum Kultury! [wideo]

Za niespełna dwa miesiące z budynku Gimnazjum nr 2 przy ulicy Partyzantów w Końskich wyjdą ostatni uczniowie. Jednocześnie rozpoczną się tam prace mające na celu przebudowanie tego miejsca w Koneckie Centrum Kultury. Gmina rozstrzygnęła już przetarg na pierwszy etap budowy. 

REKLAMA

„Myśmy zrobili wszystko by nauczyciele i uczniowie gimnazjum nie mieli poczucia, że są tam niechcianym, obcymi gośćmi. To budynek, który przez długie lata towarzyszył oświacie, był z nią kojarzony i mam nadzieję, że tak będzie do końca funkcjonowania gimnazjum.” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Rozstrzygnięty przetarg dotyczył przebudowy budynku po Gimnazjum nr 2 na potrzeby Koneckiego Centrum Kultury. Wiadomo już, że pracami zajmie się Przedsiębiorstwo JANEK z Kielc. –„Mamy wielkie ciśnienie na to by jak najszybciej Dom Kultury znalazł nowe lokum, bo z jednej strony wiemy, że to jest niefajnie gospodarzyć się w cudzym obiekcie, a do tego są koszty dzierżawy wynoszące około 50 tysięcy złotych rocznie, które można by wykorzystać znacznie lepiej na bieżącą działalność kulturalną” – mówi burmistrz Obratański.

REKLAMA

Firma, która wygrała przetarg ma wykonywać prace etapami, tak by i stopniowo do siedziby Centrum Kultury mogli przenosić się pracownicy z Miejsko-Gminnego Domu Kultury, który obecnie mieści się w prywatnym budynku przy ulicy Mieszka I-go 4. W pierwszej kolejności wykonane zostaną piwnice, a w nich planuje się lokalizację dwóch szatni z zamykanymi szafkami, magazynów, pracowni fotograficznej oraz studia nagrań. Na parterze Domu Kultury znajdzie się miejsce dla sali kameralnej z widownią na jednym poziomie dla 42 osób,  dla części administracyjnej oraz węzłów sanitarnych dla użytkowników i dla pracowników. Po zakończeniu prac w piwnicach i na parterze nastąpi oficjalne przeniesienie wszelkich działań z budynku przy Mieszka I-go do tego przy ul. Partyzantów. Według podpisanych umów ma to nastąpić do końca 2019 roku. 

Na pierwszym piętrze znajdą się sale zajęć oraz pokój dla rodziców oczekujących i węzeł sanitarny dla użytkowników i dla pracowników. Na drugim piętrze zaprojektowano salę multimedialną z widownią stałą na 101 osób, foyer dla osób korzystających z sali multimedialnej, węzeł sanitarny dla gości i dla pracowników oraz garderobę z łazienką.

Zarówno sala kameralna z parteru, jak i sala multimedialna z drugiego piętra będą współużytkowane przez Dom Kultury i Szkołę Muzyczną. Pierwsze, drugie piętro oraz dojazdy i parking powstaną w 2020 roku.  W projekcie Koneckiego Centrum Kultury znajduje się jeszcze wielka, hala widowiskowa, ale jej powstanie to póki co melodia przyszłości –„Staramy się intensywnie znaleźć źródło finansowania dla najbardziej kosztownej części zamierzenia, czyli dla budowy nowej sali widowiskowej. Ona będzie najbardziej kosztownym elementem nowego centrum i zrobienie tego własnymi środkami byłoby chyba nielogiczne jeżeli można szukać pieniędzy na zewnątrz”  – tłumaczy Krzysztof Obratański.

Warto dodać, że przyszła hala widowiskowa ma spełniać funkcje kulturalne, ale i służyć jako dodatkowy obiekt sportowy.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *