REKLAMA

Za nami pierwsza edycja Akademii Pierwszej Pomocy [wideo, zdjęcia]

Od początku lutego do minionego poniedziałku w Domu Kultury w Końskich trwało bezpłatne szkolenie pt. „Akademia Pierwszej Pomocy” zorganizowane przez Zarząd Zespołu Transportu Sanitarnego we współpracy ze Stowarzyszeniem „Tak dla Końskich”. Była to pierwsza edycja szkolenia. Obejmowała 5 spotkań z uczestnikami.

REKLAMA

W szkoleniu wzięło udział 11 osób z Gminy Końskie. Wykłady oraz ćwiczenia zostały przeprowadzone przez wykwalifikowanych ratowników z ZTS z Czarnieckiej Góry – Patryka Oussara oraz Roberta Wołowca. Akcję honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Końskie – Krzysztof Obratański. Partnerami byli: MGDK w Końskich, Firma AnCar Autoczęści. Patronatem medialnym akcję objęła nasza redakcja.

Program szkolenia opracowany i zrealizowany został przez Zespół Transportu Sanitarnego z siedzibą w Czarnieckiej Górze. Szkolenie obejmowało część teoretyczną oraz praktyczną i w sumie trwało 15 godzin zegarowych. Szczegółowy program wydarzenia obejmował m. in. zapoznanie z powszechnie dostępnymi wyrobami i sprzętem ratowniczym, zasady zachowania bezpieczeństwa własnego i miejsca zdarzenia oraz ewakuacji, rozpoznanie stanu poszkodowanego i wezwanie pomocy, postępowanie w przypadkach zasłabnięć, zadławień, krwawień i krwotoków, porażenia prądem, zatruć czy złamań. Dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej w Grabkowie uczestnicy otrzymali do dyspozycji 10 fantomów reanimacyjnych, na których została przećwiczona resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Natomiast  „Projekt AED” zapewnił uczestnikom możliwość pracy na Automatycznym Defibrylatorze.

REKLAMA

Ostatniego dnia szkolenia, czyli w poniedziałek odbył się egzamin sprawdzający wiedzę i nabyte przez uczestników w trakcie szkolenia umiejętności. Egzamin składał się z trzech zadań praktycznych m.in. pomocy nieprzytomnej osobie, użyciu AED, przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czy zabezpieczeniu złamania. Wszyscy uczestnicy zakończyli egzamin z wynikiem pozytywnym. Sprawdzian przeprowadzili ratownicy – Patryka Oussara, Roberta Wołowca oraz Piotra Komara. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Po zakończonym egzaminie nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz upominków zafundowanych przez Gminę Końskie oraz firmę AnCar Autoczęści. Dodatkowo, w ramach podziękowania wspominana firma przekazała organizatorom akcji – Zespołowi Transportu Sanitarnego deskę ratunkową. Szkolenie miało na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Miasta Końskie oraz poprawienie bezpieczeństwa i z pewnością cel ten został osiągnięty.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *