REKLAMA

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu wyróżniony! [zdjęcia]

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu znalazł się na prestiżowej liście konkursowej pn. „Zadbane Zabytki”. Tym samym stał się on wyróżnionym elementem pozostałości z dawnych lat w naszej okolicy, co stanowić może promocję Konecczyzny w skali całego kraju.

REKLAMA

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

Spośród zakwalifikowanych 130 obiektów z całej Polski, wśród wyróżnionych pięciu pereł świętokrzyskich zabytków, znalazła się dawna fabryka w Maleńcu. Pozostałe cztery to: Wiatrak Holenderski w Krasocinie, Zamek Królewski w Chęcinach, Synagoga w Szydłowie oraz Klasztor Bernardynek w Świętej Katarzynie.

„Zabytek Zadbany”, to coroczny konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków. Za jego przebieg odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs ten stawia sobie za cel upowszechnianie najlepszych przykładów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Dodatkowo niesie walor edukacyjny, poprzez popularyzację wiedzy, dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury w trakcie ich użytkowania oraz prowadzonych remontów i adaptacji. Celem tego konkursu jest również promowanie właściwego użytkowania zabytkowych obiektów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli wraz z otoczeniem, które nierzadko także wpisane jest do rejestru zabytków.

REKLAMA

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

W konkursie tym udział brać mogą właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Ocenie Jury podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków architektury.

„Zakład w Maleńcu wygląda w rzeczywistości jak sto lat temu, nie na zasadzie odtworzenia pewnych pierwotnych elementów, ale z ich zachowaniem”– podkreśla Anna Żak, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów; same zaś zabytki będą prezentowane w wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które zostaną przekazane właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego. Laureatów i wyróżnionych w konkursie „Zabytek Zadbany” poznamy jesienią podczas gali dziedzictwa. Gratulujemy i życzymy dla Maleńca jak najwyższej lokaty.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

Zdjęcia (Starostwo Powiatowe w Końskich):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *