REKLAMA

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zaprasza na nocne zwiedzanie

„Fabryka duchów” – pod takim hasłem odbędzie się nocne zwiedzanie zabytkowej fabryki żelaza w Maleńcu już w najbliższą sobotę. Wstęp jest bezpłatny.

REKLAMA

„Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu serdecznie zaprasza na podróż w czasie do 1782 roku, kiedy to działała tu fabryka żelaza, a duch ówczesnego właściciela zakładu – kasztelana łukowskiego Jacka Jezierskiego oprowadzi przybyłych gości. W czasie zwiedzania Jezierski zabierze uczestników spotkania w podróż po starej hucie opowiadając owiane legendą historie, a z ciemnych zakamarków wyłonią się niespodziewanie zjawy” – zapowiada dyrektor zakładu dr Maciej Chłopek.

REKLAMA

Na tę wyjątkową noc zaplanowano liczne atrakcje kulturalne, m.in. zasymulowana zostanie praca XIX-wiecznej fabryki metalurgicznej z okresu Powstania Styczniowego, uruchomione zostanie największe, drewniane koło wodne w Polsce oraz zabytkowe maszyny i urządzenia produkcyjne. Każdy z uczestników spotkania własnoręcznie będzie mógł wykuć gwoździe, wytopić ołowiane kule karabinowe lub wykuć kosy bojowe z okresu powstania. Odwiedzających będzie namawiać do pracy w zawodach: kowal-płatnerz oraz rusznikarz-puszkarz. W tle rozbrzmiewać będzie muzyka elektroniczna połączona z pokazami świetlnych iluminacji. Zaplanowano również projekcje filmowe na temat tradycji metalurgicznych Doliny Czarnej.

Wyświetlany będzie także film grozy! W ramach wydarzenia „Fabryka Duchów” odbędzie się projekcja filmu pt. „Nosferatu. Symfonia grozy” (reż. F.W. Murnau) z 1922 roku, stanowiącego wyjątkowe dzieło światowej kinematografii. Jest to jeden z pierwszych filmów grozy, którego scenariusz oparto na powieści Brama Stokera pt. „Drakula”. Film wyświetlany będzie w zabytkowej hali gwoździarni, co niewątpliwie uatrakcyjni jego odbiór. Projekcji filmu towarzyszyć będzie nocne zwiedzanie dawnej fabryki żelaza w Maleńcu.

Początek wydarzenia pn. „Fabryka Duchów”: godz. 20.00;  Wstęp wolny!
Początek projekcji filmu: godz. 22.00

Zwiedzanie jest bezpłatne. Rozpocznie się w sobotę o godz. 20.00. 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *