REKLAMA

Zakład w Maleńcu wyróżniony w konkursie Zabytek Zadbany

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany”, organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

REKLAMA

Foto. Narodowy Instytut Dziedzictwa

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1975 roku. O miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania – badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W tym roku do konkursu zgłoszono 136 obiektów z 15 województw, a jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień w sześciu kategoriach. Wśród nagrodzonych znalazł się Zespół Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Wyróżnienie w kategorii „Zabytki techniki” zostało przyznane za prace konserwatorskie zachowujące autentyzm zespołu zabytkowego huty, podkreślające wartość użytkową obiektu dawnej techniki i umożliwiające podjęcie w nim działań edukacyjnych przybliżających rozwój gospodarczy regionu.

REKLAMA

Nagrody i wyróżnienia przyznano w poniedziałek 22 listopada podczas uroczystej gali.

Zdjęcia (NID):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *