REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego w czasie epidemii. Jak to będzie wyglądać? [wideo]

W piątek 26 czerwca uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w całej Polsce zakończą rok szkolny. Jednak większość placówek nie może sobie pozwolić na jego oficjalne zorganizowanie przy wszystkich obecnych uczniach, nauczycielach i zaproszonych gościach ze względu na sytuację epidemiczną. Udało nam się dowiedzieć, jak koniec roku szkolnego będzie wyglądać w placówkach w powiecie koneckim.

REKLAMA

W żadnej ze szkół podstawowych w gminie Końskie nie odbędzie się standardowe zakończenie roku szkolnego, takie jakie znamy z poprzednich lat. W większości placówek będą to rotacyjne spotkania z wychowawcami, przy których uczniowie odbiorą świadectwa.

„Dyrektorzy muszą przygotować zakończenie roku – na nich spoczywa ten obowiązek. Musi on przebiegać w taki sposób, aby przebiegał on w zgodzie z wymogami Głównego Inspektora Sanitarnego nie tylko w skali i kontekście zakończenia, ale również przebiegu tego ostatniego dnia […] Nie wskazujemy dyrektorom sposobu postępowania. Ma być to zgodne z wymaganiami sanitarnymi” – mówił nam wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński.

REKLAMA

Przykładowo w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich młodzież zostanie podzielona na maksymalnie 15-osobowe grupy mające wyznaczone godziny, w których mają przyjść do szkoły. Dzieci muszą mieć maseczki, a przed wejściem i wyjściem do placówki powinny zdezynfekować ręce. Nie mogą im towarzyszyć rodzice. W sali będzie czekał na nich wychowawca, a na stolikach będą poustawiane pakiety dokumentów w uprzednio zdezynfekowanych, szczelnie zamkniętych, plastikowych opakowaniach. Po odbiorze świadectwa uczniowie z danej grupy opuszczą szkołę innym wejściem.

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie opowiedział nam, jak będzie to wyglądać w jego placówce –„Nie będzie typowego spotkania, typowego apelu, spotkań z wychowawcami, z dyrekcją. Uczniowie mają wyznaczone konkretne godziny. Przy wejściu do szkoły będzie wychowawca, będzie plik świadectw, uczniowie będą dochodzić do swojego wychowawcy i takie świadectwa z jego ręki otrzymywać” – mówił nam Paweł Milcarek.

To, co wyróżnia placówkę oświatową w Kazanowie to chęć godnego pożegnania ósmoklasistów, które odbędzie się w skromnej, aczkolwiek uroczystej formie –„Małym wyjątkiem będą klasy ósme, które, mamy nadzieję uda nam się zebrać na zewnątrz szkoły o godzinie 8 rano. Tutaj taki mały, miły element – siódme klasy pożegnają ósme klasy. Będzie to w bardzo szczątkowej formie, będą wręczone pamiątki, mam nadzieję, że ósmej klasie się spodoba” – opowiadał nam Paweł Milcarek.

W ZPO w Kazanowie ósmoklasiści na zakończenie roku mogą także zabrać ze sobą rodziców, na co liczy też dyrektor Paweł Milcarek.

W Prywatnej Szkole Podstawowej w Końskich po dwie grupy przychodzą na wyznaczone godziny, począwszy od 8:15. Uczniowie jednej z klas będą odbierać świadectwa na parterze, a drugiej na pierwszym piętrze, dzięki czemu dzieci z różnych klas nie będą mieć ze sobą kontaktu. Podobnie jak w SP nr 2 wydarzenie pozbawione będzie oficjalnej, uroczystej otoczki, a w salach na dzieci czekać będą świadectwa na ławkach, które odbiorą w obecności wychowawcy.

O tym, jak zakończenie roku odbywać się będzie w szkołach ponadpodstawowych w powiecie koneckim opowiedział nam naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Końskich Krzysztof Stachera.

„Sytuacja jest podobna we wszystkich szkołach, a więc będą się odbywać na zasadzie rotacyjnej. Będą szkoły, w których, jeśli dopisze pogoda, odbędzie się półformalne, uroczyste zakończenie na zewnątrz, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego, ale w większości szkół będzie to wręczenie świadectw przez wychowawców […] Większe utrudnienia będą w przypadku szkół branżowych, a dokładniej klas trzecich, bo ci uczniowie kończą szkołę. To nie tylko odbiór świadectwa, ale też dokumentów. Dyrektorzy informują, że dane klasy będą przychodziły w wyznaczonych godzinach i takie dokumenty będą wydawane” – tłumaczył nam Krzysztof Stachera

Trochę inaczej odbędzie się to w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie, gdzie uczniowie z dwóch klas będą w obecności kilku nauczycieli oraz wychowawców odbierać swoje świadectwa. Spotkania nie będą dłuższe niż 20 minut, a jeśli pogoda na to pozwoli – zostaną zorganizowane na zewnątrz budynku. W przeciwnym wypadku spotkanie uczniów z nauczycielami odbędzie się w sali gimnastycznej.

Z inicjatywy dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy koniec roku odbędzie się w formie jednorazowego spotkania w parku za szkołą o godzinie 10, w którym udział weźmie około 30 osób. Dyrektor Jan Słuszniak przewiduje, że w tym wydarzeniu pojawi się 40-50% podopiecznych ośrodka.

O tym, jak zakończenie roku będzie wyglądać w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Końskich opowiedziała nam dyrektor Kinga Ostrowska –„Zakończenie roku chcemy zrobić w formie stacjonarnej. Będzie to trochę inna forma niż dotychczas – będziemy sobie dzielić sekcjami. Mamy podzielone klasy zarówno z technikum jak i szkoły branżowej od godziny do 9 do 14. Będzie ostatnie spotkanie z wychowawcą, wręczenie dyplomów dla osób, które się najbardziej wyróżniły podczas tego roku szkolnego. Staramy się to zrobić tradycyjnie, ale według nowych zasad epidemicznych” – mówiła nam Kinga Ostrowska.

Uczniowie we wszystkich placówkach będą mogli odebrać swoje świadectwa także w sekretariacie przez całe wakacje, dzięki czemu nie muszą przychodzić osobiście w piątek –„My będziemy też apelować do uczniów wraz z dyrektorami do uczniów, że jeżeli nie ma potrzeby przychodzić w piątek, a z naszej wiedzy ten dokument nie jest jeszcze potrzebny w tym momencie, a więc ich odbiór może następować w sekretariacie szkół przez cały okres wakacji, a także 1 września, gdy wrócimy do szkół” – dodaje Krzysztof Stachera.

Zarówno w szkołach podstawowych jak i ponadpodstawowych wyjątek stanowią uczniowie, którzy ukończyli ostatni rok edukacji w danej placówce. Powinni oni odebrać świadectwo oraz wszelkie dokumenty w dniu zakończenia roku szkolnego.

W piątek w naszym portalu znajdziecie obszerną relację z zakończenia roku w placówkach oświatowych w powiecie koneckim.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *