REKLAMA

Relacja wideo: Pożegnania dyrektorów, wielka nagroda w Kanadzie [wideo, zdjęcia]

Dyrektorzy i wicedyrektorzy żegnają się ze swoimi gimnazjami, w popularnej Kanadzie rozstrzygnięty zostaje konkurs z pulą nagród o wysokości aż 10 tysięcy złotych! Tak w skrócie można podsumować zakończenia roku szkolnego 2016/2017 w powiecie koneckim. 

REKLAMA

Niemal we wszystkich szkołach piątkowe uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00. W wielu z nich poprzedzone były uroczystymi mszami świętymi. My z naszą kamerą odwiedziliśmy koneckie Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

REKLAMA

W popularnej jedynce już w czwartek zorganizowano uroczystość pożegnania absolwentów gimnazjum, a także pani dyrektor Elżbiety Kowal. – „Bardzo dziękuję nauczycielom i wychowawcom za wysoką jakość pracy, za każdy dzień, który wpłynął na rozwój osobowości ucznia, rozwój jego zainteresowań, dodania mu skrzydeł. Bardzo dziękuję jeszcze raz. Dziękuję wszystkim pracownikom szkoły, bez nich szkoła nie byłaby pełna sukcesów, radości. Serdecznie dziękuję rodzicom za wsparcie i poświęcenie wolnego czasu. Za ogromne wsparcie dziękuję władzom samorządowym: burmistrzowi Obratańskiemu, wiceburmistrzowi Jasińskiemu i pani Naczelnik Wydziału Edukacji Krystynie Milczarek.  Proszę Państwa naprawdę ta wspólna siła pomogła mi wytrwać do tak długiego czasu. Dziękuję wszystkim.” – mówiła odchodząca pani dyrektor.

Wraz z dyrektor Kowal na zasłużoną emeryturę odeszła też wicedyrektor placówki Jolanta Starnawska. Zmian personalnych w szkołach zarządzanych przez gminę Końskie jest jednak więcej, o czym opowiedział nam wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, odpowiedzialny między innymi za oświatę. – „Okres minionego roku szkolnego to okres niezwykle wytężonej pracy. W wielu szkołach pasmo wielu sukcesów, bardzo ważnych dla uczniów, szkół, ale i dla dyrektorów. W tym roku kończą prace dyrektorzy wyjątkowych szkół. W gimnazjum nr 1 kończą pracę p. dyrektor Kowal i wicedyrektor p. Starnawska. W ich miejsce obowiązki będzie pełniła pani dyrektor Ewelina Malasińska. W szkole w Stadnickiej Woli również następują zmiany. Pana wicedyrektora Milcarka, który obejmuje obowiązki z dniem 1 września w ZPO w Kazanowie przejmie pani Edyta Kowalska. W dniu dzisiejszym gościmy w Gimnazjum nr 2, gdzie kończy swoją pracę na rzecz koneckiej oświaty p. dyrektor Waldemar Cecki. Od pierwszego września obowiązki wicedyrektora w tej placówce pełniącego nadzór nad funkcjonującym przez dwa lata gimnazjum do 2019 roku przejmie p. dyrektor Marzenna Guldzińska – to jest obecna wicedyrektorka.”  – opowiada burmistrz Jasiński.

Zmiany te podyktowane są reformą oświaty, którą przeforsował rząd Prawa i Sprawiedliwości. –„Tegoroczny początek wakacji, a koniec roku szkolnego jest pewnego rodzaju punktem startu dla reformy edukacji. Od pierwszego września nie będzie naboru do klas pierwszych gimnazjum. One są teraz przedmiotem szczególnej troski ze strony władz gminy. Myślę, że bardzo dojrzałej i mądrej współpracy z nauczycielami, dyrektorami. Poza pożegnaniami okresowymi, wakacyjnymi są tacy, którzy wybierają się na dłuższe wakacje. Dzisiaj miałem okazję pożegnać pana dyrektora Waldemara Ceckiego. Po 37 latach pracy, w tym 16 latach pracy w tym Gimnazjum, 12 latach pracy w roli zastępcy dyrektora i 4 latach w roli dyrektora p. dyrektor odchodzi na dłuższe wakacje i mam nadzieję, że będą one dla niego źródłem wypoczynku, radości, satysfakcji. Pozostawia po sobie pamięć budowy świetnego zespołu.” – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Wraz z dyrektorem Ceckim ze szkołą żegnało się też kilku nauczycieli. To Ewa Cecka, Aleksandra Chojnacka, Jan Kania i Stanisław Dybała. Sam dyrektor nie krył wzruszenia i za lata współpracy dziękował przede wszystkim swojemu gronu pedagogicznemu. –„Słuchajcie dziękuję bardzo za tak mocne wsparcie urzędu i podziękowanie. W takiej sile się nie spodziewałem. Naprawdę dziękuje bardzo. Nie wiem czy burmistrzowie mogą mi coś zrobić, nie wiem. Jestem na wypowiedzeniu. Samowolnie przydzieliłem nagrody moim nauczycielom i może mi zakwestionują, ale przecież jestem na wypowiedzeniu. Jak można zwolnić zwolnionego? Ale można przyjąć i zwolnić! Chciałem bardzo serdecznie podziękować moim współpracownikom, którzy też opuszczają mury tej szkoły razem ze mną. Jest tu moja żona… Ewa Cecka.   – żartował i dziękował były już dyrektor Gimnazjum nr 2 Waldemar Cecki.

Edukacja w budynku przy ulicy Partyzantów będzie trwała jeszcze przez dwa lata. Uczęszczać będą tam oddziały gimnazjalne Szkoły Podstawowej nr 2, której dyrektorem  jest Jacek Szmit. Za tę część placówki odpowiadać zaś będzie wicedyrektor Marzenna Guldzińska. Jednocześnie gmina będzie chciała przystosowywać ten budynek pod placówkę kultury. – „Już jesteśmy w trakcie zamówienia koncepcji na przekształcenie tego budynku. Ono będzie rozciągnięte w czasie, a chodzi o to by  mógł być on użytkowany na potrzeby związane z kulturą. Chcielibyśmy docelowo przeprowadzić tu Dom Kultury, złożyliśmy zaproszenie do przeprowadzki tutaj Państwowej Szkoły Muzycznej.” – tłumaczy burmistrz Obratański

W sumie w szkołach podstawowych gminy Końskie w piątek wakacje rozpoczęło około 1900 uczniów, wolne ma już także około 900 gimnazjalistów i około 850 przedszkolaków.

Zakończenie roku w piątek mieli także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. W sumie w placówkach, którymi zarządza powiat konecki wakacje rozpoczęło 1670 uczniów. W każdej ze szkół dziękowano i wspominano minione dziesięć miesięcy, wszędzie dyrektorzy nagradzali wyróżniających się uczniów. Natomiast szczególne nagrody zostały wręczone w popularnej Kanadzie. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im Generała Antoniego Piwowarczyka gościła córka patrona – Ewa Piwowarczyk. Wraz z mężem jakiś czas temu ogłosiła ona konkurs dla uczniów szkoły na najlepszy biznes plan. Teraz ten plebiscyt rozstrzygnięto. –„Czuję, że jest to miejsce, gdzie nie tylko powinniśmy być, ale i chcemy i jesteśmy z ogromną przyjemnością. Dlaczego ufundowaliśmy nagrodę imienia mojego ojca Generała Antoniego Piwowarczyka. Ojciec był osobą, która przykładała ogromną uwagę do wykształcenia. Jednocześnie wiedział, że nie mamy równych szans, a wykształcenie je wyrównuje. Powoduje, ze będziemy godnie pokonywać przeciwności i będziemy samodzielnymi ludźmi. Jednocześnie zwracał uwagę na to by nie zapominając o indywidualności byśmy umieli pracować w grupie. Dlatego jednym z warunków przystąpienia do konkursu, napisania tego biznesplanu była praca grupowa.” – mówiła fundatorka nagrody i pomysłodawczyni konkursu.

Trzecie miejsce i 2000 złotych przypadło: Monice Piątek, Kindze Klocek i Paulinie Kozieł , drugie i 3000 złotych wygrali Patrycja Rurarz, Marcelina Rut i Bartłomiej Młodawski, a zwyciężyli zgarniając jednocześnie nagrodę 5000 złotych Krzysztof Baranowski i Martyna Cholewa. Zwycięzcy opowiedzieli nam o swoim pomyśle na biznes. – „Food truck to pomysł z amerykańskich np. seriali. To firma coraz bardziej rozwijająca się, szansa dla młodych ludzi na biznes, bo są np. różne festiwale z tymi związane. W planach jest jedzenie amerykańskie. Food truck nazywa się Rodeo Drive jak jedna z najważniejszych ulic w Los Angeles i to nawiązuje do tego co by się w nim znalazło.” – opowiedzielii nam Krzysztof i Martyna.

Ewa Piwowarczyk zapowiada, że w kolejnych latach również będzie chciała organizować i sponsorować taki konkurs. W piątek w Końskich odbyło się także wojewódzkie zakończenie roku szkolnego z udziałem Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek. O tym wydarzeniu informujemy w innym artykule. Natomiast uczniowie ze wszystkich placówek naszego powiatu powrócą do szkolnych ław już za nieco ponad dwa miesiące.

Zdjęcia (ZSP nr 2):

Zdjęcia (Gimnazjum nr 1):

Zdjęcia (Gimnazjum nr 2):

REKLAMA

Dodaj komentarz