REKLAMA

Zapraszamy na obchody Koneckiego Września 2019 [wideo]

Już w najbliższy piątek o godzinie 14:30 rozpocznie się tegoroczna edycja Koneckiego Września. Po raz 29 będziemy upamiętniać bohaterów Ziemi Koneckiej, którzy wielokrotnie poświęcili życie z myślą o wolnej przyszłości naszego kraju.

REKLAMA

„Zapraszamy od kilkudziesięciu lat. Zapraszali najpierw kombatanci, którzy w latach osiemdziesiątych przywrócili pamięć partyzantów z Oddziałów Armii Krajowej Zgrupowania „Ponury”, zwłaszcza oddziału „Robota”, odwołując się do pamięci zarówno Kampanii Wrześniowej, która miała swoje ważne epizody na ziemi koneckiej w postaci potyczki pod Rudą Maleniecką, ale przede wszystkim bitwy o Kazanów. I odwołując się do pamięci skoku „Robota” na Końskie w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku” – opowiadał nam o tradycji wydarzenia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

To właśnie pamięć historyczna o naszych bohaterach jest najważniejsza w te dni. Oficjalnym rozpoczęciem święta będzie spotkanie na alei Katyńskiej, podczas którego poczty sztandarowe będą miały okazję uczcić pamięć walczących o wolność żołnierzy. Tam wspólnie będzie można zapalić znicze przy dębach pamięci.

REKLAMA

„Po przejęciu przez samorząd gminny organizacji Koneckiego Września, zapraszaliśmy my. Każdorazowo rządzący gminą starali się żeby w pamięci konecczan przywołać nie tylko odniesienie do wydarzeń II Wojny Światowej, ale i do tego, co wydaje się być szczególnie ważne – zestawu symboli, pamięci osób i wydarzeń, które nas kształtują. Bez pamięci, bez symboli, które tę pamięć starają się wtłoczyć w naszą świadomość, przestajemy być społecznością, przestajemy być zintegrowanym społeczeństwem, stajemy się zatomizowaną grupą ludzi nie mających ze sobą wiele wspólnego. To, co robimy od lat i to, co proponujemy konecczanom w ten weekend nawiązuje do takiej idei” – wypowiadał się burmistrz Obratański.

W sobotę o godzinie 15:30 mieszkańcy oraz poczty sztandarowe i grupy zorganizowane spotkają się na parkingu przy cmentarzu obok parafii św. Anny w Końskich skąd przemaszerują pod pomnik partyzantów, gdzie odbędzie się tradycyjnie Apel Poległych oraz wystąpienia gości. Rozpocznie się on o 16:00. Podczas niego patriotyczne wiersze odczyta aktor Andrzej Młynarczyk znany z serialu telewizyjnego „M jak miłość” oraz tanecznego show „Taniec z gwiazdami”. Ostatnim punktem sobotniej celebracji Koneckiego Września będzie rozpoczynający się o godzinie 18:00 „Wieczór wspomnień” z udziałem kombatantów prowadzony przez dra Marka Jedynaka z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, który przyczynił się do wydania książki pt. „Dziennik „Staszka”. Zapiski starszego strzelca Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”(15 czerwca – 11 października 1943 r.).

Kolejny dzień obchodów rozpocznie polowa Msza Święta w parafii św. Mikołaja w Końskich, gdzie samorząd konecki zaprasza na godzinę 9:30. Przed nabożeństwem odbędzie się program artystyczny „W hołdzie bohaterom”, który wykonany zostanie przez zespół z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Ponadto pojawi się tam także aktor Andrzej Deskur, znany między innymi z seriali „Na wspólnej” oraz „Galeria”, który będzie recytować wiersze.

O godzinie 16:30 w MGDK w koneckim parku otwarta zostanie wystawa pod tytułem „Końskie w czasie okupacji hitlerowskiej 1939 – 1945”, a także prelekcja Krzysztofa Woźniaka. Następnie o 17:00 na scenie letniej przy Egipcjance odbędzie się koncert „Wyśpiewane historie” w wykonaniu zespołów i solistów MGDK w Końskich. Pieśni, które usłyszymy, opowiedzą nam o wydarzeniach związanych z II Wojną Światową.

„Wiele obiecuję sobie po części niedzielnej, która będzie takim oddechem po pewnym rytualizmie spotkań pod pomnikiem i po mszy. A więc coś, co będzie próbą przypomnienia naszych wydarzeń historycznych muzyką, śpiewem, z udziałem wykonawców, którzy w domu kultury zbierają szlify i którzy, jak się okazuje, wcale nie są odizolowani od tej pamięci i dla których repertuar patriotyczny, historyczny jest absolutnie do przyjęcia, absolutnie nie „passe”. Więc to jest coś, co wydaje mi się być taką nową formą popularyzacji naszej lokalnej historii. I na to zapraszam, podobnie jak na wszystkie wydarzenia sobotnio-niedzielne” – zaprasza burmistrz.

Do wzięcia udziału w najważniejszych patriotycznych uroczystościach na Konecczyźnie zachęca także nasza redakcja. 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *