REKLAMA

Ziemia Odrowążów dla przedsiębiorców [wideo, zdjęcia]

W miniony piątek w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu (gmina Ruda Maleniecka) odbyło się szkolenie dla przedsiębiorców z naszego regionu.

REKLAMA

To spotkanie to pokłosie działań podjętych podczas ostatniego Sejmiku Ziemi Odrowążów, który miał miejsce w listopadzie. – „Wywołałem tę uchwałę podjętą 20.11.2015 roku mówiącą o tym, że ta współpraca jest potrzebna i dzisiejsze spotkanie jest wypełnieniem tej uchwały. Jesteśmy w Maleńcu, w nawiązaniu historycznym trzeba powiedzieć o dokonaniach Jacka Jezierskiego, tego zakładu a obecnie muzeum – to taka nić wiążąca to co kiedyś się działo na ziemi koneckiej. Dzisiaj spotkanie powiatu opoczyńskiego, przysuskiego, szydłowieckiego i koneckiego po to by przedsiębiorcom powiedzieć o nowej perspektywie unijnej, jakie są możliwości.” – mówi starosta konecki Bogdan Soboń.

Licznie przybyli do Maleńca przedsiębiorcy mogli wysłuchać prelekcji o nowym naborze wniosków unijnych. Perspektywa na lata 2014-2020 wydaje się zawiła z formalnego punktu widzenia. Jednak środków w sumie do pozyskania jest więcej niż z unijnego worka, który zamknięty został  przed tym okresem. O czym ponownie opowiada Bogdan Soboń. – „Na tą perspektywę 2014-2020 i tak jest w sumie więcej środków niż w poprzedniej. Generalnie są tylko akcenty rozłożone troszeczkę inaczej. Pula środków jest jednak imponująca i czasami używane jest takie słowo by wycisnąć te środki unijne. Ja bym powiedział tak: naucz się na tyle abyś je umiał pozyskać. Zmierza to wszystko do tego by nasza wiedza była na takim poziomie żeby te środki można było z korzyścią dla naszych przedsiębiorców pozyskiwać i to jest w tym momencie najważniejsze.” 

REKLAMA

Konferencja dla przedsiębiorców w ZZH Maleniec 05

W piątek o nowej perspektywie pozyskiwania unijnych pieniędzy opowiadała jedna z pracownic Punktu Informacyjnego o Funduszach Europejskich w Kielcach. – „Unia Europejska ustaliła pewne zasady. Mamy wspólny rynek, mamy wspólne pieniądze, budże, ale mamy też i wspólne cele. W Funduszach Europejskich, które są tym dobrem wspólnym wspólnym przekazanym na wsparcie regionu są pewne zasady poza które nie jesteśmy w stanie wyjść.” 

Przedsiębiorcy, którzy salę konferencyjną Muzeum w Maleńcu zapełnili do ostatniego miejsca wysłuchali między innymi o programach jakie będą realizowane w najbliższych latach, a także o tym gdzie należy udać się by uzyskać pomoc czy informacje dotyczące funduszy. Wiadomo też, że w nowej perspektywie łatwiej pozyskiwać środki będzie większym podmiotom, np. takim związkom jakim jest Ziemia Odrowążów. –  „To jest takie nowe otwarcie Ziemi Odrowążów, tych czterech powiatów na bardzo ważną dziedzinę gospodarki, na wspieranie przedsiębiorców. Sądzę, że w tym pakiecie możliwości znajdują się również te projekty, które możemy wspólnie realizować. Wspólnie w takich związkach jakim jest Ziemia Odrowążów można skuteczniej starać się o wsparcie finansowe, starać się o to by przedsiębiorcy poczuli się dowartościowani.” – mówił Włodzimierz Górlicki, starosta szydłowiecki.

W spotkaniu oprócz Starosty Koneckiego i Starosty Szydłowieckiego uczestniczyli też  Starosta Przysuski Marian Niemirski oraz wicestarosta Opoczyński.

Zdjęcia:

Konferencja dla przedsiębiorców w ZZH Maleniec 06

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *