REKLAMA

Zlikwidują Zespół Obsługi Placówek Oświatowych [wideo]

Popularne ZOPO od lat zajmuje się obsługą księgową i kadrową szkół podległych gminie Końskie. Niedawno pojawiły się informacje o likwidacji tej jednostki.

REKLAMA

To było nieuniknione, ponieważ to w Sejmie podjęto decyzję, iż tego typu placówki muszą przestać funkcjonować. – „Z dniem 31. grudnia 2016 ZOPO z mocy prawa musiałoby przestać działać. Jednak tego rodzaju instytucja jest możliwa i potrzebna. Ona pozwala względnie tanio i efektywnie obsługiwać pod względem finansowym i kadrowym placówki oświatowe.” – mówi nam burmistrz Krzysztof Obratański.

A skoro jest potrzebna to trzeba było znaleźć dla niej zamiennik. Nasi urzędnicy zdecydowali się wykorzystać zapisy w Ustawie o Samorządzie Terytorialnym i powołać Centrum Usług Wspólnych. Przejmie ono większość zadań Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych. Zreorganizowana zostanie wewnętrzna praca tej jednostki, prawdopodobnie szkoły będą obsługiwane przez inne niż dotychczas osoby. Kilku pracowników będzie też musiało odejść na emeryturę. – „Nowa jednostka będzie miała nieco niższe zatrudnienie i nieco inne. Robiliśmy już bilans kadrowy. Dzisiaj w ZOPO pracuje 5. osób, które mają uprawnienia emerytalne i z nich skorzystają. Część zadań, których zgodnie z prawem nie może przejąć Centrum Usług Wspólnych przejmie bezpośrednio Wydział Edukacji Urzędu Miasta.” – opowiada Obratański.

REKLAMA

Wszelkie zmiany o charakterze reorganizacyjnym będą przeprowadzane w okresie wakacyjnym z uwagi na spokojniejszy rytm pracy szkół.

ZOPO 1

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *