REKLAMA

Zmarł ks. prof. Bonifacy Miązek – Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Końskie

Zmarł ks. infułat, prof. dr hab. Bonifacy Miązek – poeta, krytyk literacki i historyk literatury polskiej, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego. Ks. Miązek był Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Końskie.

REKLAMA

Foto. http://www.mysliszewice.edu.pl

Ks. Bonifacy Miązek urodził się 27 marca 1935 roku w Kolonii Szczerbackiej. Od najmłodszych lat był związany z Końskimi. Ukończył Państwowe Liceum Pedagogiczne w Końskich w 1954 roku, po czym wstąpił do seminarium duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1959 roku. W 1965 r. odłączył się od wycieczki turystycznej i poprosił o azyl polityczny w Austrii – od tamtego czasu zamieszkał w Wiedniu. Wykładał historię literatury polskiej na Uniwersytecie Wiedeńskim. Był autorem wierszy, prac krytycznych i historycznych o literaturze polskiej.

Po przejściu na emeryturę wrócił do ojczyzny i zamieszkał w Końskich przy parafii św. Mikołaja. W 2005 roku został Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Końskie. W sierpniu 2012 roku znów wyjechał z Polski i zamieszkał w Breitenfurt bei Wien w Austrii. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *