REKLAMA

Zmiany w raportowaniu zakażeń. Dostępne informacje są znikome

Wczoraj nie opublikowaliśmy codziennego raportu zawierającego aktualne statystyki zakażeń z powiatu koneckiego. Najprawdopodobniej dziś także nie zostaną one podane w naszym portalu. Powodem jest zmiana systemu raportowania statystyk covidowych przez Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Od wczoraj Sanepidy nie mogą publikować danych, zamiast tego informowaniem zajmuje się wyłącznie Ministerstwo Zdrowia. To pokłosie rządowych decyzji. Dane przekazywane przez instytucję są jednak przynajmniej na ten moment nieszczegółowe.

REKLAMA

Obecnie jedynie takie dane przedstawia Ministerstwo Zdrowia.

Przypominamy, że do tej pory stacje epidemiologiczne zarówno na szczeblu powiatowym, jak i wojewódzkim przedstawiały codziennie szereg szczegółowych informacji: ilość osób objętych kwarantanną, nadzorem epidemicznym, liczbę potwierdzonych zakażeń od początku epidemii, ilość osób przebywających w izolacji domowej, hospitalizowanych, a także liczbę ozdrowieńców i zgonów. Na tej podstawie mogliśmy wyliczyć na przykład dzienny przyrost zakażeń czy ilość aktywnych przypadków.

Teraz Ministerstwo Zdrowia przekazuje jedynie ilość nowych zakażeń wykrytych w ciągu minionej doby, a także liczbę nowych zgonów. Raport ministerstwa wyszczególniający powiaty nie zawiera ogólnych, całościowych liczb, ani szczegółowych danych potrzebnych nam do tworzenia raportów. Ostatnie takie dane mamy z 23 listopada, nowy system działa od dziś – jest więc luka jednego dnia. W związku z tym nie ma możliwości zaprezentowania raportu z regionu, który przedstawiłby Państwu aktualną sytuację epidemiczną.

REKLAMA

Próbowaliśmy się dowiedzieć, w jaki sposób możemy pozyskać szczegółowe informacje z wielu źródeł. Korespondowaliśmy z dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Końskich Anną Wojtasińską, kontaktowaliśmy się także z wojewódzkim Sanepidem oraz internetowym doradcą na stronie rządowej gov.pl. Niestety, nikt nie potrafił nam dać odpowiedzi, gdzie lub od kiedy publikowane będą statystyki.

Liczymy, że Ministerstwo Zdrowia szybko zaktualizuje nowy system raportowania danych oraz zacznie podawać szczegółowe informacje. Wtedy na pewno powrócimy do informowania Państwa o sytuacji covidowej w powiecie koneckim na bieżąco.

REKLAMA

3 thoughts on “Zmiany w raportowaniu zakażeń. Dostępne informacje są znikome

  1. Pingback: Raport epidemiczny - 26 listopad 2020 | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *