REKLAMA

Znamy wyniki konkursu 'Fizyka w życiu codziennym’! Wytypowano ośmiu nagrodzonych [wideo, zdjęcia]

W środę w Zespole Placówek Oświatowych w Pomykowie w gminie Końskie zakończyła się zimowa edycja konkursu pod tytułem „Fizyka w życiu codziennym”. Tym razem jury wytypowało aż ośmiu nagrodzonych. Pierwsze miejsce zajęli: Julia Duma, Adrianna Kwiatkowska i Szymon Kowalczyk. Nazwiska laureatów z pozostałych miejsc znajdziecie poniżej (w naszym portalu tkn24.pl). Nagrody konkursowe osobiście wręczył uczniom burmistrz miasta i gminy Końskie, Krzysztof Obratański wraz z wiceburmistrzem Krzysztofem Jasińskim i radnym Janem Grotem.

REKLAMA
REKLAMA

Organizatorem konkursu była Olga Kowalczyk, nauczycielka fizyki w Zespole Placówek Oświatowych w Pomykowie – „Konkurs 'Fizyka w życiu codziennym – edycja zimowa’, jest to druga edycja serii konkursów 'Fizyka w życiu codziennym’. W tym roku zaprosiliśmy do konkursu wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszej gminy. Zaprosiliśmy do niego uczniów z klas 4-8. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było wysłanie w formie elektronicznej zdjęć przedstawiających zjawiska fizyczne, które można zaobserwować tylko zimą. Ważne było, aby do każdego zdjęcia dodać krótki opis – jakie zjawiska uwieczniło się na zdjęciu oraz wyjaśnić w jaki sposób te zjawiska powstają” – mówi Olga Kowalczyk.

REKLAMA
REKLAMA

Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do podziwiania piękna przyrody, a także zachęcenia ich do poznawania naturalnych procesów fizycznych zachodzących w naturze. Do udziału zgłoszonych zostało aż 65 prac, co spowodowało, że jury zdecydowało się nagrodzić aż ośmiu uczestników. Zwycięzcami zostali:

 • I MIEJSCE ex aequo: Julia Duma (ZPO Pomyków), Adrianna Kwiatkowska (ZPO Pomyków), Szymon Kowalczyk (ZPO w Stadnickiej Woli)
 • II MIEJSCE ex aequo: Patryk Cichoń (ZPO w Stadnickiej Woli), Zuzanna Łukasik (ZPO Pomyków)
 • III MIEJSCE ex aequo: Maria Juszczyk (ZPO w Stadnickiej Woli), Bartłomiej Rurarz (ZPO w Stadnickiej Woli), Aleks Staromłyński (ZPO w Stadnickiej Woli)

Praca Julii Dumy z ZPO w Pomykowie.

Wyróżnienia otrzymali:

 • Zuzanna Adamska (ZPO w Stadnickiej Woli)
 • Igor Barański (SP nr 1 w Końskich)
 • Isabelle Bhati (ZPO w Rogowie)
 • Marcel Ciszewski (ZPO w Stadnickiej Woli)
 • Adam Ferensztajn (SP nr 1 w Końskich)
 • Wojciech Galant (SP nr 1 w Końskich)
 • Adam Jankowski (ZPO w Stadnickiej Woli)
 • Piotr Muszczyński (SP nr 1 w Końskich)
 • Piotr Stępień (ZPO w Rogowie)

Tego typu wydarzenia to ciekawy pomysł na to, aby w kreatywny i niecodzienny sposób zachęcić młodzież do nauki przedmiotu jakim jest fizyka, a także pomóc im rozwijać swoje pasje i zainteresowania – „Nic łatwiej nie przynosi możliwości przyswajania tak trudnych rzeczy, jak materii fizyki, jak coś, co wiąże się z przyjemnością i zabawą, a czasem z rywalizacją. Dlatego jest to bardzo dobry pomysł na popularyzację fizyki, a jednocześnie na to, żeby w takiej, trochę sportowej rywalizacji, ale na rzeczy bardzo piękne i bardzo ważne, wymagające wrażliwości estetycznej można się było uczyć, można było zobaczyć otaczający nas świat z jego całym pięknem, które przecież wynika ze zjawisk fizycznych” – komentuje Krzysztof Obratański.

W przerwie między wręczaniem nagród odbył się krótki występ artystyczny. Po zakończeniu głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański, który złożył podziękowania kadrze pedagogicznej – „To jest niebanalny temat i poszukiwanie takiego sposobu ekspresji własnej wrażliwości, który ma jednocześnie związek z obserwacją przyrody, z obserwacją zjawisk fizycznych, a to zawsze rozwija. Pewnie nie udałoby się tego zrealizować, gdyby nie opiekunowie, gdyby nie nauczyciele i gdyby nie rodzice, którzy zaszczepiają taką ciekawość świata i zachęcają do udziału w takich konkursach. […] Myślę, że to jest również autorski sukces nauczyciela fizyki, o którym mowa i ja bardzo się cieszę, że mogę pogratulować i podziękować takiej pasji, bo ona da się przenieść na dzieci i myślę, że będzie dla nich dobrym wprowadzeniem do życia licealnego i dorosłego. Pani dyrektor i pomysłu i zespołu bardzo gratuluję, a wszystkim tu obecnym życzę sukcesów we wszystkich innych konkursach, dlatego, że szkoła żyje konkursami, ale to jest taki sposób, żeby przez zabawę i konkurencję rozwijać swoje zainteresowania” – opowiada burmistrz.

Jedna z laureatek opowiedziała nam, dlaczego zdecydowała się wziąć udział w konkursie – „Moja praca przedstawia roślinę, która jest pokryta szronem. Bardzo lubię robić tego typu zdjęcia szronu i roślin. Lubię robić zdjęcia, lubię fizykę, jeszcze jej nie mam, ale trochę się pasjonuję” – mówi Adrianna, jedna z laureatów konkursu.

Uroczystość zakończono pokazem drugoklasistów, którzy zaprezentowali zebranej na sali widowni specjalnie przygotowany układ taneczny.

Zdjęcia [źródło: TKN24/ZPO Pomyków]:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *