REKLAMA

ZSP nr 1 w Końskich najlepsze w półfinale Turnieju Maszyn Wiatrowych! [zdjęcia]

W zeszły piątek w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich odbyły się półfinały regionalne Turnieju Maszyn Wiatrowych. W etapie kwalifikacji regionalnych zwyciężyła drużyna z ZSP nr 1, pod nazwą „TM – 4” w składzie: Oliwia Dziurdź i Zuzanna Milewska z klasy pierwszej o profilu „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”. Opiekunem drużyny był nauczyciel przedmiotów zawodowych Sławomir Kołodziejczyk.

REKLAMA

REKLAMA

Uroczyste otwarcie zawodów przypadło Krzysztofowi Stacherze, naczelnikowi Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia oraz Michał Myszkowskiemu, wicedyrektorowi ZSP nr 1 w Końskich. W zmaganiach Szkół Podstawowych wzięły udział trzy drużyny, natomiast w kategorii Szkół Ponadpodstawowych aż dwadzieścia.

Zadanie polegało na zbudowaniu maszyny przetwarzającej energię wiatrową na mechaniczną z jak największą sprawnością. Musi ona spełniać wymagania dotyczące wymiarów zewnętrznych, tak by możliwe było zamontowanie jej na stanowisku pomiarowym. Każda z nich przechodzi cykl sterowanych komputerowo pomiarów. Konkurencja odbywa się w trzech kategoriach:

  • maksymalna prędkość obrotowa
  • maksymalny moment obrotowy
  • maksymalna moc

We współzawodnictwie biorą udział drużyny konstruktorów liczące maksymalnie do trzech osób, a samo współzawodnictwo odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:

  • szkoły podstawowe
  • szkoły ponadpodstawowe

Co więcej, konkurs jest dwuetapowy – zwycięzcy kwalifikacji regionalnych awansują do finału krajowego, który odbędzie się w Warszawie.

I właśnie finał czeka na zespół pod nazwą TM – 4 w składzie Oliwia Dziurdź i Zuzanna Milewska (opiekun Sławomir Kołodziejczyk) z klasy pierwszej Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Nagrody podczas wydarzenia wręczali: Marcin Wiaderny, zastępca Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia wraz z dyrektorem szkoły.

Jednak to jeszcze nie koniec zmagań, bo na młode zawodniczki czeka jeszcze rozgrywka finałowa, która odbędzie się 22 kwietnia. O jej przebiegu będziemy Państwa informować w naszym portalu TKN24.pl.

Zdjęcia [źródło: Powiat Konecki]:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *