REKLAMA

ZZH Maleniec ugościł młodzież z problemami. Zaprasza także na praktyki zawodowe [zdjęcia]

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu rozpoczął autorski projekt pod nazwą „Młodzi w fabryce”. W jego ramach placówkę odwiedziła już grupa podopiecznych Ośrodka Rehabilitacji dla Osób Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach (powiat Kielecki). Fabryka zaprasza także uczniów szkół na zwiedzanie w zorganizowanych wycieczkach oraz oferuje przeprowadzenie praktyk zawodowych.

REKLAMA

„Założenia przedsięwzięcia zrodziły się w przekonaniu, że praca w dawnej fabryce w Maleńcu, będąca w przeszłości źródłem utrzymania dla mieszkańców regionu, może być skutecznym instrumentem społecznej i kulturowej integracji. Dotyczy to zwłaszcza osób młodych, które w poszukiwaniu własnej drogi życiowej, obrały nierzadko kierunek prowadzący do ich społecznego i kulturowego wykluczenia” – informuje dyrektor zakładu Maciej Chłopek.

REKLAMA

W ostatnich dniach fabrykę odwiedziła grupa podopiecznych Ośrodka Rehabilitacji dla Osób Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach (pow. kielecki). Młodzi wolontariusze uporządkowali plac przyfabryczny, tereny zielone, odświeżyli elementy infrastruktury pobytowej, pomogli w konserwacji zabytkowych urządzeń i maszyn.

Stara huta odwdzięczyła się tym, co ma najlepszego. Młodzi adepci muzealnictwa uczestniczyli w warsztatach z metaloplastyki, odlewnictwa i puszkarstwa, a także obsługiwali zabytkowe urządzenia i maszyny produkcyjne z XIX i XX wieku. Goście fabryki własnoręcznie wykuli metalowe gwoździe oraz odlali komplet ołowianych żołnierzyków. Młodzi amatorzy wędkowania odłowili również kilkanaście karpi z przyfabrycznego stawu oraz posilili się własnoręcznie przygotowaną pizzą, którą upieki w piecu opalanym drewnem.

„Naszym gościom dziękujemy za wizytę i pomoc w zachowaniu unikalnego zabytku techniki, jakim jest dawna fabryka żelaza w Maleńcu. Do wizyt w niej zapraszamy także uczniów i podopiecznych placówek oświatowych i wychowawczych z całego kraju” – mówił dyrektor Maciej Chłopek.

Oprócz tego ZZH Maleniec zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do odbycia praktyk zawodowych związanych z m. in.:
– architekturą krajobrazu,
– zarządzaniem i obsługą zasobów teleinformatycznych,
– konserwacją i eksploatacją urządzeń mechanicznych,
– obsługą i informacją turystyczna,
– logistyką i zarządzaniem.

W sprawie szczegółowych informacji można kontaktować się z pracownikami zakładu poprzez pocztę, telefonicznie lub mailowo:
Samorządowa Instytucja Kultury Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu Maleniec 54, 26-242 Ruda Maleniecka, tel. (41) 373 11 42, E-mail: [email protected]

Zdjęcia (ZZH Maleniec).

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *