REKLAMA

Bilski nowym trenerem Neptuna. To kontrowersyjny wybór! [zdjęcia]

Takiego nazwiska piłkarskiego w Końskich nie było od dawna. Arkadiusz Bilski został nowym trenerem MKS-u Neptuna Końskie. To legenda świętokrzyskiej piłki, piłkarz który 149 razy zagrał w Ekstraklasie, ale i postać kontrowersyjna. Bilski był bowiem zaangażowany w największą, polską aferę korupcyjną. W  2010 roku został skazany przez Sąd Rejonowy w Kielcach na karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres czterech lat. W piątek nowy trener po raz pierwszy poprowadził zajęcia żółto-niebieskich. Były to jedne z pierwszych zajęć drużyny przed startem rozgrywek w sezonie 2021/2022. Niebawem u nas relacja wideo z początku przygotowań Neptuna do sezonu 2021/2022, a także wywiad z nowym trenerem klubu. 

REKLAMA

Arkadiusz Bilski pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej na stanowisku szkoleniowca Neptuna Końskie zastąpi Waldemara Szpiegę. Nowy trener żółto-niebieskich był znakomitym piłkarzem. W najwyższej polskiej lidze grał w barwach: Stali Stalowa Wola, GKS-u Katowice, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski oraz Korony Kielce. Tego ostatniego zespołu Bilski był także kapitanem.  W Ekstraklasie rozegrał 149 spotkań.  Nowy trener Neptuna Końskie w 1995 roku wystąpił także w europejskich pucharach – w 1995 roku w starciu z ormiańskim Araratem Erewań (w rewanżu na Kaukazie już nie zagrał). Jako pomocnik zagrał także w jednym meczu olimpijskiej reprezentacji Polski.

REKLAMA

Właśnie za czasy w Koronie został skazany. Bilski został oskarżony o korumpowanie i usiłowanie korumpowania sędziów, obserwatorów PZPN i zawodników drużyn rywalizujących z Kolporterem Koroną w lidze. Piłkarz przyznał się do zarzucanych mu czynów i zdecydował na dobrowolne poddanie się karze. W tamtych czasach był jedną z twarzy korupcyjnej afery. Zarzuty wobec byłego zawodnika dotyczyły 23 meczów rundy jesiennej i wiosennej sezonu piłkarskiego 2003/2004, kiedy Korona walczyła o awans do II ligi. W całym procederze uczestniczył też bardzo znany trener Dariusz Wdowczyk – do dziś kojarzony jako główna postać tamtej korupcyjnej afery.

Karierę szkoleniowca Bilski zaczynał jako asystent w Koronie Kielce. Później były GKS Rudki i Juventa Starachowice. W związku z wyrokiem oraz 3 letnią dyskwalifikacją Trybunału Piłkarskiego PZPN Bilski przestał pełnić funkcję w tym ostatnim klubie.

Na trenerską ławkę powrócił po pięciu latach w 2014 roku. Objął wtedy Łysicę Bodzentyn. Następnie pracował w rezerwach Korony Kielce, Spartakusie Daleszyce, a ostatnio przez kilka sezonów w Starze Starachowice. Z tym ostatnim klubem w minionym sezonie zajął 11 miejsce w Świętokrzyskiej IV Lidze (przypomnijmy, że Neptun uplasował się na 14 lokacie). Na jesieni w Końskich Star pokonał Neptuna 2:0 (wtedy trenerem żółto-niebieskich był Jarosław Komisarski). W rundzie wiosennej Star pokonał Neptuna 1:0.

Zatrudnienie nowego szkoleniowca skomentował dla nas prezes Neptuna Końskiej Bartłomiej Gad –„Trener ma doświadczenie, wizję, szczegółowo to przegadaliśmy. Jego pomysł na zespół pokrywa się z naszymi planami na przyszłość” – tłumaczy prezes Gad.

O nowym wyzwaniu opowiedział nam również trener Bilski –„Traf chciał, że w tym momencie pojawiam się w Końskich, w Neptunie i mam zamiar poprowadzić ten zespół w rozgrywkach IV ligowych […] Dziś pierwsze spotkanie. Na dobrą sprawę będę musiał poznać wszystkich i zorientować się  jak wygląda potencjał jeśli chodzi o ten zespół. Na pewno ruchy kadrowe będą się zdarzać i będą miały na celu to by w tej lidze rywalizować z każdym zespołem, który w IV Lidze Świętokrzyskiej występuje. Na dziś nie mogę powiedzieć dużo jeśli chodzi o znajomość drużyny. Spotkaliśmy się co prawda dwukrotnie w tej lidze, ale to nie jest zbyt dużo by wysnuwać wnioski. Mam nadzieję, że szybko będziemy się poznawać i szybko łapać ten wspólny język by osiągać dobre wyniki. Dlaczego się tu znalazłem? Była konkretna propozycja, szybko ustaliliśmy szczegóły, znaleźliśmy wspólny język. Zachęciła mnie pięcioletnia wizja budowania tego zespołu i na pewno nie bylibyśmy tutaj, nie rozmawialibyśmy gdyby nie to, że to miejsce ma jakąś wizję, jakiś pomysł co należy zrobić by zbudować zespół, który będzie realizował na wyższym poziomie i dlatego też moja decyzja by się znaleźć w tym projekcie” – mówi nam nowy trener Neptuna Końskie.

Niebawem u nas relacja wideo z początku przygotowań Neptuna do sezonu 2021/2022, a także wywiad z nowym trenerem klubu. 

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Bilski nowym trenerem Neptuna. To kontrowersyjny wybór! [zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *