REKLAMA

Drużyna z Mechanika wygrywa w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych

Drużyna z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim finale Turnieju Maszyn Wiatrowych, który odbył się w poniedziałek 24 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

REKLAMA

Turniej organizowany jest corocznie przez Fundację Ekologiczną z Piaseczna, przy współpracy operatora energetycznego PGE. Polega on na zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej zgodnie z wymiarami zamieszczonymi na stronie internetowej organizatorów.

REKLAMA

Zgłoszona na turniej maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach:

– Największa moc,
– Obroty przy obciążonym wale maszyny,
– Moment obrotowy przy zatrzymanym wale.

Wyniki uzyskane przez drużynę w każdej z konkurencji decydują o jakości maszyn i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej. Od kilku lat ZSP 1 współuczestniczy w imprezie, organizując eliminacje dla województwa świętokrzyskiego i przyległych obszarów. W tym roku w eliminacjach zwyciężył zespół TM-5 z „koneckiego Mechanika” w składzie Zuzanna Milewska i Wiktoria Zamachowska (obie będące uczennicami klasy Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej) pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Sławomira Kołodziejczyka. Dziewczyny pokonały 40 innych ekip.

W finale ogólnopolskim drużyna „Mechanika” również była bezkonkurencyjna. Zuzanna i Wiktoria były najlepsze w dwóch konkurencjach – Maksymalne obroty i Maksymalna moc. W konkurencji Maksymalny moment obrotowy udało im się zająć trzecie miejsce. W klasyfikacji generalnej dało to 250 punktów i dużą przewagę nad kolejną drużyną, która uzyskała 180 punktów. Ekipa otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 3 tysięcy złotych.

„Jeśli chodzi o konstrukcję turbiny w tym roku drużyna postawiła na nowoczesne technologie. Ogromna większość elementów została zaprojektowana w programie Fusjon 360 i wydrukowana na drukarce 3D. Technologia zapewnia wysoką precyzję otrzymanych podzespołów, ale i uczy cierpliwości – kompletny wydruk trwał nieco ponad dwa tygodnie prawie nieprzerwanej pracy drukarki i zużycie około 4 kilogramów filamentu PLA” – tłumaczy zwycięska drużyna z Mechanika.

Zdjęcia arch. ZSP nr 1 w Końskich:

REKLAMA

Comments are closed.