REKLAMA

Hospicjum w Rudzie Białaczowskiej zyskało nowy ogród [wideo, zdjęcia]

W środę przy Hospicjum w Rudzie Białaczowskiej młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich oraz liczni darczyńcy i wolontariusze tworzyli ogród dla pensjonariuszy ośrodka.

REKLAMA

Projekt ,,Zielone hospicjum” jest oddolną inicjatywą wolontariuszy i darczyńców Hospicjum w Rudzie Białaczowskiej. Niewielkie środki na ten cel pozyskano w ramach programu Świętokrzyski Fundusz Lokalny, tytułem Dofinansowania ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030. Kwota 5000 zł nie pozwoliłaby na taką realizację jaka się tam właśnie dokonała. Na szczęście ludzi dobrych i przede wszystkim hojnych jest wielu.

REKLAMA

Z pomocą koneckiej młodzieży, niezależnych sponsorów z okolicy i całej Polski, ale też mieszkańców, na pustym terenie wokół placówki pojawiły się wybrukowane alejki, ławeczki, fontanna, drzewa, krzewy i kwiaty. O przedsięwzięciu opowiedziały nam Prezes Hospicjum Edyta Więckowska wraz z wolontariuszką Aleksandrą Prochowską:

„Projekt jest ogólnie współfinansowany i realizowany we współpracy z pomocą uczniów ze szkoły ponadpodstawowej nr 1 w Końskich Architektura krajobrazu. Przygotowany został teren do zagospodarowania, projekt pod zagospodarowanie, tak jak państwo widzicie w tle, gdzie będą nasadzone rośliny.[…] To co widać, jest to wszystko pozyskane tak naprawdę od różnych firm, które nas wsparły”

– „Założenie było takie, że ma służyć to pacjentom hospicjum i rodzinom odwiedzającym, a także mieszkańcom. Mamy nadzieję, że też przybliżą się mieszkańcy tu do hospicjum. I tak pomagają, ale jeszcze bardziej zintegruje to społeczność lokalną. Oprócz tego zintegruje też młodzież, pobudzi do działania. Jak występowaliśmy do wielu firm o pomoc, to np. ich też zaraziła ta inicjatywa. Niesamowite było, że się ludzie z firm składali na koszty transportu, że dyrektor podarował fontannę, a pracownicy się zrzucili na koszty transportu. Bardzo dużo pomocy z firmy lokalnej, ale też z całej Polski”

Panie są bardzo zadowolone z tej inicjatywy. Jak mówi Prezes ośrodka, chciałaby odczarować wizerunek hospicjum, w powszechnej opinii mylnie uważanego za „umieralnię”. Jest to bowiem miejsce gdzie niejednokrotnie dochodzi do remisji lub złagodzenia objawów chorób. Placówka ta jest przeznaczona dla osób dorosłych i przez wzgląd na jej niewielkie rozmiary, panuje w niej kameralna, przyjacielska atmosfera. Hospicjum jest otwarte na wszelkie inicjatywy, dzięki którym pensjonariusze miło spędzą czas.

Zdjęcia (własne, Hospicjum w Rudzie Białaczowskiej):

REKLAMA

One thought on “Hospicjum w Rudzie Białaczowskiej zyskało nowy ogród [wideo, zdjęcia]

  1. […] ta sama. W ramach wolontariatu jeszcze nie tak dawno wykonali ogródek dla pensjonariuszy tutaj nasz materiał o tym, a we wtorek w wyznaczonych miejscach i pod fachowym okiem swoich nauczycieli: Anny Mostowskiej i […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *