REKLAMA

Kolej powróci do Końskich do 2024 roku? [wideo, zdjęcia]

Przedstawiciele województw łódzkiego i świętokrzyskiego wykonali pierwszy krok do przywrócenia transportu osobowego wzdłuż linii kolejowej nr 25 relacji Skarżysko-Kamienna – Tomaszów Mazowiecki, która biegnie również przez gminy Końskie i Stąporków. Jest więc szansa, że po długim czasie do Końskich w ciągu 5 najbliższych lat powróci kolej, a tutejszy dworzec przestanie być tylko reliktem i znów będzie tętnił życiem.

REKLAMA

W czwartek 20 sierpnia Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schrieber podpisali umowę określającą zasady współpracy przy modernizacji i elektryfikacji 88-kilometrowego odcinka linii kolejowej nr 25 relacji Skarżysko-Kamienna – Tomaszów Mazowiecki w ramach rządowego projektu Kolej Plus.

„Wstępna faza naszych działań to jest złożenie tego wniosku do programu Kolej Plus, gdzie rozpoczniemy działanie planistyczne opiewające na kwotę około 3 milionów 200 tysięcy złotych, a później przystąpimy do drugiej fazy, tzw. projektowej, która będzie wynosiła około 40 milionów złotych. Z programu Kolej Plus możemy uzyskać dofinansowanie na poziomie 85% i tak się do tego przymierzamy licząc na wsparcie wszystkich samorządów, które przy tej linii nr 25 również są obecne – myślimy tutaj o gminach Bliżyn, Stąporków i Końskie” – mówi nam świętokrzyski marszałek Andrzej Bętkowski.

REKLAMA

„Kolej granic nie zna. Ludzie jeżdżący koleją chcą przemieszczać się pomiędzy miejscowościami niezależnie od tego czy znajdują się na terenie jednego czy drugiego województwa, po prostu chcą nimi jeździć, a nie tak, jak tu dzisiaj. Jesteśmy na dworcu, do którego dojeżdża pociąg i kończy bieg. Ten pociąg nie powinien kończyć biegu, powinien jechać dalej w kierunku województwa świętokrzyskiego. To jest nasz cel, to, co chcemy osiągnąć budując nasze porozumienie dotyczące modernizacji i elektryfikacji linii nr 25 […] Tak sobie myślę, że byłoby pięknie, gdyby z tej stacji, z tego uroczego Opoczna czy ze Skarżyska-Kamiennej można było w przyszłości wsiąść do pociągu byle jakiego i choćby na dzień wpaść do Tomaszowa” – przemawiał na konferencji prasowej łódzki marszałek Grzegorz Schreiber.

Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 25, a co za tym idzie przywrócenie transportu osobowego na trasie relacji Skarżysko-Kamienna – Tomaszów Mazowiecki prawdopodobnie sprawi, że mieszkańcy powiatu koneckiego będą mogli zakończyć bądź rozpocząć podróż pociągiem z koneckiego dworca oraz z miejscowości Czarna w gminie Stąporków, jednak możliwe, że w ramach projektu utworzone zostanie więcej miejsc przesiadkowych.

Całkowite środki, jakie rząd zabezpieczył na program Kolej Plus to 6 miliardów 600 milionów złotych. Przypomnijmy, że ustawę mającą przywrócić funkcjonowanie transportu kolejowego w wielu miastach w całym kraju Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w marcu na peronie w Końskich. Informowaliśmy o tym TUTAJ.

Po odcinku relacji Skarżysko-Kamienna – Tomaszów Mazowiecki pociągi pasażerskie przestały kursować w lipcu 2009 roku, od tej pory jeżdżą tam tylko pociągi towarowe – również przez Konecczyznę. Po czwartkowym wydarzeniu wiele wskazuje na to, że transport osobowy koleją ma szansę powrócić do Końskich po 15 latach przerwy, czyli w 2024 roku.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Kolej powróci do Końskich do 2024 roku? [wideo, zdjęcia]

  1. […] informowaliśmy o tym, że kolej powróci do Końskich do 2024 roku – TUTAJ. Teraz już wiemy, że procedura jej przywrócenia wygląda zupełnie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *