REKLAMA

WIDEO: Prezydent Andrzej Duda w Końskich

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Końskich spotkała się z ogromnym zainteresowaniem społecznym. Głowa Państwa odwiedziła w stolicy powiatu koneckiego trzy miejsca: powiatowy szpital, były dworzec kolejowy oraz tablicę poświęconą ofiarom systemu stalinowskiego.  Andrzej Duda mówił o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce, a także o programie kolej +, który dla Końskich ma oznaczać koniec komunikacyjnego wykluczenia. 

REKLAMA

Andrzeja Dudę w Szpitalu im. św. Łukasza w Końskich przywitał starosta konecki Grzegorz Piec, wojewoda Zbigniew Koniusz oraz dyrektor jednostki Wojciech Przybylski. Na miejscu Duda mówił mediom o pierwszym ujawnionym w Polsce przypadku koronawirusa:

„Proszę Państwa jesteśmy w Końskich w woj. świętokrzyskim. Przybyłem tu porozmawiać z p. wojewodą, p. starostą, dyrektorem szpitala, przedstawicielami sanepidu oraz personelem medycznym. Szpital jest przygotowany na przyjęcie ewentualnych osób, które zachorują z powodu koronawirusa, ma ponad 30 miejsc, które w każdej chwili mogą zostać użyte w celu roztoczenia opieki nad chorymi w specjalnie do tego przeznaczonym i zabezpieczonym oddziale. Także sytuacja tutaj jest w pełni przygotowana. W tej chwili oczywiście w woj. świętokrzyskim nie ma żadnej osoby u której koronawirus byłby stwierdzony. Nie ma też żadnej osoby, która byłaby hospitalizowana z ewentualnym podejrzeniem koronawirusa. Wcześniej takie osoby były, ale już stwierdzono, że nie są chore i wróciły do domów. Kilka osób znajduje się w kwarantannie domowej. Tutaj na razie realnego, stwierdzonego zagrożenia nie ma. Wszystko jest gotowe, zabezpieczone. Przed chwilą rozmawiałem z ministrem Szumowskim – są też wdrażane procedury jeśli chodzi o apteki, tak by farmaceuci wiedzieli co robić, gdy przyjdą osoby skarżące się na objawy chorobowe, które mogłyby być spowodowane koronawirusem […] Proszę Państwa wszystko działa. Dzisiaj pierwszy przypadek niestety w Zielonej Górze, ale wręcz wzorcowo przebiegła ta sytuacja. Pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego, ten powiadomił sanepid, przysłano specjalną karetkę z przygotowaną obsługę. Ta zawiozła pana na oddział zakaźny. Wszystko było zabezpieczone, osoby z którymi on się kontaktował poddane zostały kwarantannie […] Czy koronawirus może mieć wpływ na przebieg kampanii? Pani redaktor może mieć wpływ na wszystko, może być taka sytuacja, że jeżeli się okaże, że będzie się rozprzestrzeniał wirus to będzie konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń, a wtedy oczywiście zgromadzenia kampanijne też nie będą mogły się odbywać. Nie jestem w stanie tego przewidzieć, ale będziemy działali odpowiedzialnie…” – tłumaczył dziennikarzom Andrzej Duda.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podczas briefingu prasowego na temat koronawirusa pod szpitalem w Końskich.

Następnie rządowa kolumna przejechała pod stary dworzec kolejowy w Końskich. Tam na Dudę czekali już posłowie: Anna Krupka, Krzysztof Lipiec, Mariusz Gosek,  marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz przedstawiciele powiatu – radni powiatowi, członkowie zarządu z wicestarostą Wiesławem Skowronem na czele, obecny był także cały czas starosta Piec i wojewoda Koniusz. Na miejscu pojawili się także włodarze gmin powiatu koneckiego – w tym między innymi wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, wójtowie Stanisław Pacocha, Henryk Konieczny, Robert Wielgopolan, Leszek Kuca oraz Jarosław Pawelec.

Prezydent Duda podpisuje w Końskich ustawę.

Przy dworcu prezydent Duda podpisał ustawę dotyczącą kolejnictwa, mówił także o tym, że dzięki niej Końskie przestaną być wykluczone komunikacyjnie:

„Dziękuję p. ministrowi, państwu parlamentarzystom za to, że jest Program Kolej + i że jest ustawa dzięki której on będzie wdrażany. Wielokrotnie rozmawialiśmy o tym niezwykle szkodliwym zjawisku, które dotykało nasz kraj, a mianowicie o wykluczeniu komunikacyjnym. Słyszało się w 2015 roku w czasie tamtej kampanii prezydenckiej, potem parlamentarnej właściwie na wszystkich spotkaniach w mniejszych ośrodkach – likwidowano połączenia kolejowe, likwidowano połączenia autobusowe, coraz trudniej było przedostać się do miasta, drogi były w fatalnym stanie, pracy było niewiele. To był problem, który powodował ubożenie dużych obszarów naszego kraju. Podjęliśmy działania, które zatrzymały ten proces i poszły w kierunku odwracania tego […] Dzisiaj jesteśmy tutaj w Końskich, w województwie świętokrzyskim i przywrócimy do życia dzięki tej ustawie tą linię  kolejową i ten dworzec, który znajduje się przed nami i którego okna dzisiaj zabite są blachą. A pasażerowie z Końskich i z okolicznych gmin nie mogą z niego korzystać, bo połączenie zostało zlikwidowane, tory zardzewiały. Otóż proszę Państwa ten stan się zmieni właśnie dzięki temu, że ruszy program Kolej +. Także tutaj w Końskich […]  My chcemy rozwijać w Polsce kolej, chcemy mą rozbudowywać. Cieszę się ogromnie, że jesteśmy właśnie w województwie świętokrzyskim i właśnie tutaj czynimy pierwsze kroki do tego by wykluczenie komunikacyjne tego miasta wymazać raz na zawsze z mapy rysując z satysfakcją linię kolejową. Myślę, że patrzy na nas z satysfakcją człowiek, któremu się Świętokrzyskie było bardzo drogie. Myślę tutaj o Przemysławie Gosiewskim, który był twórcą przystanku klejowego we Włoszczowie. Wtedy wyśmiewany, a dziś tak wspaniale funkcjonujący. Można powiedzieć port świętokrzyski, z którego można koleją w szybki sposób dostać się do Warszawy, do stolicy. Włoszczowa pod tym względem jest centrum województwa. To pokazuje jak wiele może zmienić niewielka inwestycja w polską kolej” – przemawiał na koneckim dworcu Prezydent Andrzej Duda.

Minister Andrzej Adamczyk i Prezydent Andrzej Duda.

Przemawiał także Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Uroczystość prowadził pracownik Starostwa Powiatowego w Końskich Mariusz Słowiński.

Następnie Prezydent RP udał się pod tablicę poświęconą ofiarom systemu stalinowskiego by oddać im hołd. Obelisk znajduje się przy ulicy 1 Maja w Końskich.

Warto dodać, że wydarzenie cieszyło się niebywałym zainteresowaniem społecznym. Pod dworzec przybyło mnóstwo mieszkańców powiatu koneckiego – wśród nich dominowali zwolennicy urzędującego Prezydenta, ale byli także i przeciwnicy. Z Końskich Prezydent Duda przejechał do Chęcin pod Kielcami, gdzie zorganizowano jego spotkanie z mieszkańcami.

Zdjęcia (Arek Góral):

 

REKLAMA

6 thoughts on “WIDEO: Prezydent Andrzej Duda w Końskich

  1. Pingback: Kosiniak-Kamysz zakończy kampanię wyborczą w Końskich | TKN24

  2. Pingback: Prezydent spotka się z mieszkańcami Końskich | TKN24

  3. Pingback: Andrzej Duda w Końskich - kulisy wizyty | TKN24

  4. Pingback: Szansa na powrót koneckiej kolei do 2024 roku | TKN24

  5. Pingback: Znamy dalsze losy kolei w Końskich. Nie powróci do 2024 roku | TKN24

  6. Pingback: Kolej powróci do Końskich jeszcze przed 2030 rokiem? Samorządowcy szukają rozwiązań | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *