REKLAMA

Konecki Mechanik będzie miał swojego patrona

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich będzie miał patrona. Na ręce starosty koneckiego Grzegorza Pieca wpłynął wniosek o nadanie tej szkole imienia rotmistrza Witolda Pileckiego.

REKLAMA

Na zdjęciu: starosta konecki Grzegorz Piec i dyrektor ZSP nr 1 w Końskich Beata Jakubowska, foto. arch. Starostwa Powiatowego w Końskich

„Zadaniem szkoły jest nauczanie, ale również wychowanie, pomaganie młodzieży w odnajdowaniu własnej tożsamości, określaniu swojego miejsca we współczesnym świecie i poszukiwaniu wzorów do naśladowania. Przy wyborze patrona Grono Pedagogiczne, Rodzice i Uczniowie naszej szkoły kierowali się właśnie tymi zasadami i poczuciem więzi ze swoją Małą Ojczyzną. Te kwestie zadecydowały, że na Patrona naszej szkoły wybrano Rotmistrza Witolda Pileckiego. Ponadto nadanie imienia naszej szkole spowoduje, iż uzyska ona swoją indywidualną tożsamość, wyróżniającą ją spośród innych placówek edukacyjnych na terenie powiatu, a także w całym regionie” przedstawiono w uzasadnieniu podpisanym przez dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich Beatę Jakubowską.

„Rad jestem, że społeczność szkolna tej placówki zamierza mieć takiego patrona. Dodam tylko, że kształci się tam też młodzież w klasach mundurowych, a fakt ten nie jest bez znaczenia, jak również i to, że przywoływanie bohaterów narodowych skazanych niegdyś na zapomnienie stanowi symboliczną realizację testamentu bojowników o wolną Polskę” – mówi starosta Grzegorz Piec.

REKLAMA

Witold Pilecki herbu Leliwa urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, w północno-zachodniej części Rosji. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. W 1995 roku Witold Pilecki odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany na stopień pułkownika.

 

 

REKLAMA

2 thoughts on “Konecki Mechanik będzie miał swojego patrona

  1. Wisia pisze:

    W jaki sposób rotmistrz W. Pilecki związany jest z naszą Małą Ojczyzną?

  2. Marek Jedrychowski pisze:

    Bylo w Mechaniku wielu zacnych nauczycieli. Może ich imieniem nazwac szkole? Pani Profesor Barbara Kwiecinska!! Dosyc ofiar, blizn, krwi. Docenimy ich. Absilwent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *